HİPERTANSİYONDA NELER YAPILMALI? - DYT. BURCU NUR CİNGÖZ

9 Ocak 2019 Çarşamba

        Türkiye de 3 insandan biri hipertansiyon hastası. Hipertansiyon kan basıncının yükselmesi durumudur. Kan basıncı vücutta mineral dengesizlikleri nedeniyle artar.  Vücutta sodyum potasyum dengesinin bozulmasından kaynaklanır. Vücuttaki sodyum miktarının fazla olması kan basıncını yani tansiyonu yükseltir. Hipertansiyonun önlemi alınmazsa önemli hastalıklara nende olabilir. Kan basıncının yükselmesi genetik ve çevresel faktörlerden etkilenir. Beslenme ise çevresel faktörler arasındadır. Hep diyorum seçimlerinizi yaşarsınız. Eğer genetik bir rahatsızlığınız yoksa bütün hastalıkların riskini azaltmak, ilerlemesini önlemek beslenmeyle mümkündür. Peki, vücuda daha az ve yeterli miktarda sodyum almak için yaşam tarzında neler değiştirilebilir?

è Besinlerin sodyum miktarıyla ilgili farkındalık yaratmak için besinlerin sodyum miktarları kayıt altına alınmalıdır.

è Bütün besinlerin etiketleri okunmalıdır.

è Günlük sodyum ihtiyacının %5 ve daha azını içeren besinler günlük beslenme düzeninde tercih edilmelidir.

è Günlük sodyum ihtiyacının %20 ve daha fazlasını içeren besinler günlük beslenmede tercih edilmemelidir.

è Konserve gıdalar, yemeye hazır etler ve fast food tarzı gıdalardan uzak durulmalıdır.

è Sodyum ihtiyacı yetişkin bir insan için  günlük 2300 mg dır. Bu miktar bir tatlı kaşığı tuzdan karşılanacak bir miktardır.

è Ev dışında besin tüketilirken lokantalar, restoranlarda az tuzlu yapılması rica edilmelidir.

     Gibi günlük yaşamda küçük değişiklerle hipertansiyon durumu kontrol altına alınabilir. Kilo kaybı, DASH diyeti(sebze ve meyve, süt, et tüketiminin porsiyonlarının dikkat edilerek tüketildiği Akdeniz tip beslenmeye paralel, hipertansiyonu olan bireyler için üretilmiş uluslar arası beslenme düzeni), fiziksel aktivite, ılımlı düzeyde alkol tüketimi ya da hiç alınmaması gibi faktörlerde hipertansiyon tedavisinde önemlidir.

Bedenine ne verirsen o seninle gelir, bu süreçte kendine şefkatli davran.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI