Dar alanda psikolojik paslaşmalar - FIRAT UZER

23 Temmuz 2020 Perşembe

Hepimiz bir koşuşturma içinde değil miyiz bu dünyada… Peki, bu koşuşturmanın ne kadar farkında olabiliyoruz. Bu koşuşturmaların hayatımızın içerisindeki yerini ne kadar düşünüp, üzerimizdeki etkilerini değerlendirebiliyoruz. Aslına baktığımızda bu koşuşturmalar hayatımızda davranışlara dönüşüyor. Bu davranışlar ise duygularımızı oluşturuyor. Yaşamın sürüklediği bu yolda bizler çok çeşitli duygulara maruz kalıyoruz. Beynimiz yaşam koşullarının hızının etkisiyle bazen çok yoğun duygu değişimlerine maruz kalabiliyor. 
Tarih boyunca aslında hep merak edilen konulardan biri olmuştur beynimiz. Bilim adamlarının belki de yıllardır araştırdığı ve üzerine binlerce kitaplar yazdığı bir alan olmuştur. Zaman zaman kontrol edebildiğimiz fakat zaman zaman da kontrol edemediğimiz davranışlar insanoğlunun psikolojisini belirlemiştir.

Şimdilerde en çok kullandığımız terimlerden biri haline gelmiştir psikolojilerimiz. Küçücük bir çocuktan kocaman bir insana kadar herkesin ağzında neredeyse sakız olmuş olan bu ifade… Bugün psikolojim iyi değil bana yaklaşmayın veya bugün psikolojim çok iyi gerçekten dünyaya farklı bakıyorum. Anlık değişimlere uğrayan bir yapıya sahibiz.
Düşündüğümüzde acaba psikolojimiz gün boyunca nasıl değişimlere uğruyor. Bizler kendi psikolojilerimizin ne kadar farkındayız. Dış faktörlerin etkisi bizler üzerinde ne kadar etkili oluyor. Hangimiz acaba bir çetele tutup bulunduğumuz ve yaşadığımız günün psikolojik çetelesini tutmaya kalktık.

Hayatı geniş bir alanda yaşayıp yaşamadığımız hakkında ne kadar bilgiye sahibiz. Yoksa birçok insan gibi sizlerde acaba dar alanda psikolojik paslaşmalarda mı bulunuyorsunuz?
Kendimizi tanımaya başlamak için geç kalmadığımızı düşünüyorum. Çünkü gerçekten hayatta hiçbir şey için geç kalınmış olunmadığını düşünüyorum. Hayatın sunduğu nimetleri yaşarken en iyi şekilde kullanabilmeyi başarabilme gücüne sahip olan insanoğlu, acaba kendiyle ilgili bir rehbere mi ihtiyaç duyuyor. Ya da kullanma kılavuzuna ulaşabilmek için daha ne kadar zaman kaybetmeyi göze alacak.

Madem hayatımızı belirleyen duyguların sonucunda psikolojik tutumlarımız meydana geliyor. Bu psikolojik tutumlarımıza hâkim olabilmek için çaba göstermeye başlayabilmeliyiz. Bunun için önce dar alanda psikolojik paslaşmaları becerebilmek için çalışmalarda bulunmalıyız. Bu çalışmalar ise öncelikle dar alan çalışmaları olmalıdır.

Düşündüğümüzde her zaman dar alanlara hâkim olabilmek daha kolay ve daha başarıya ulaştıran faktörleri içermektedir. Yoksa uzun paslaşmaları seçtiğimizde belki gol çizgisine hızlı ulaşabileceğimizi düşünüyor olabiliriz ama sürekli ve huzurlu bir yaşam istiyorsak eğer. Ben dar paslaşmaların faydalı olacağını düşünenlerden olacağımı belirtmek isterim.
Hayatı güzelleştirmek ve duygularımızı doğru psikolojilere yönlendirmek bizim aklımızı kullanarak yapacağımız en doğru kararlardan biri olacaktır.  İnsan akla sahip bir canlı olmanın avantajlarını kullanabilmek için çaba göstermelidir. Bu çaba bazen öğrenilmiş gerçeklikte olabilir. Tecrübelerimizi doğru psikoloji üzerine kurguladığımızda inanın daha iyi bizler oluşabileceğini görüyor olacaksınız.

Dar bir alanda olduğunuzu hayal edip olumsuzluklara dönüşmüş olan duygu ve düşüncelerimizi kısa paslaşmalarla daha iyi hale getirebileceğiniz olgusunu kavradığınızda, gerçekten güzel psikolojilere daha kolay adım atabilmeyi becerebileceğiz.  Bir düşünün aslında daha iyi psikolojilere sahip olabilmek sizlerin elinde, yeter ki dar alanda psikolojik paslaşmalarınızı hedefe uygun olarak gerçekleştirmeyi becerme davranışını önceliğimiz haline getirelim. Sonrası mı? Daha iyi ve güzel insanlar. Psikolojileri olumluya doğru ilerleyen ve gol çizgisine dar alanlarda yapmış olduğu başarı sonucu oluşan milyarlarca insan…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI