KUSURSUZ EGO - FIRAT UZER

17 Ekim 2020 Cumartesi

Hiç düşündünüz mü egolarımızın mevcut olduğu yaşantımızda, bu egolarımızın kusursuz olduğunu. Peki, kusursuz bir ego olabilir mi? Öncelikle egonun anlamıyla başlayalım; Latinceden gelen ego kelimesi ben demektir. Kişinin benlik duygularını ve kendine duyduğu saygıyı karşılamaktadır. Ayrıca insanoğlunun egosuz olmasının da imkânı bulunmamaktadır. O zaman biz insanoğlunu yüksek ego ile düşük ego arasında konumlandırabiliriz.
Aslına baktığımızda ego dengeli olmalı ve insan yararına kullanılabilmeli. Ego dediğimizde genellikle olumsuz düşüncelere kapıldığımız aşikârdır. Ama unutmamamız gereken herkeste olduğunu kabul etmemizdir. Benliğimizin farkında olabilmemiz ve ben ile ilgili cümleler oluşturmamız gayet normal olgulardır.  Kimilerine göre bizi biz yapan temel unsur olmakla birlikte aslında ego dürtüsel isteklerimiz ile doğru ve iyi olan seçenek arasındaki ayrımları yapabilmemizi sağlayan araç olarak kabul etmek en doğru olan anlamlardan biri olacaktır. Peki, kusursuz bir egoya sahip olabilmek için neler yapmalıyız. Düşündüğümüzde yaşam şartlarının ağırlaşarak devam ettiği dünyamızda bencilleşmenin artışı egolarında artmasına neden olmaktadır. Artan egolarda olması gereken denge sınırlarını aşmakta ve egonun olumsuz bir kavrama dönüşmesine neden olmaktadır. Artan egolarla mücadele etmenin tek yolunun doğru kodlamalar olduğuna inanıyorum.

Özellikle “ben istiyorum, ben böyle düşünüyorum, ben iyiyim “ cümleleri çok sık ve dengesizce kullanılmaya başlandığında egoları kontrolsüzce artan bir insanla karşı karşıya geldiğimizin farkında olmamız gerekmektedir. Aslında hayatta en güzeli denge ve bu dengenin götüreceği kusursuz egoya ulaşmak, iyi insan olabilmenin en önemli faktörlerinden biri olacaktır. Çünkü aslında yüksek ego gibi düşük egoda bize zarar verecek ve özgüven düşüklüğüne sebep olacaktır. Gerçekten gördüğünüz gibi yüksek egoda zararlı alçak egoda zaman biz biz oluyoruz ve egolarımızı dengeli kullanabilmek için çaba gösteriyoruz. Özellikle kullandığımız cümlelerimizde özne ben ile tanıştığımızda çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Yüksek egoyu genellikle bataklığa benzetiyorum, inanın ben olarak hareket ettikçe daha fazla saplandığımızı görüyoruz.

Eğer dikkat etmediğimizde bir süre sonra kibir ve üstünlük duyguları da bedenimizi sararak içinden çıkılmaz bir boyuta ilerleyebiliyoruz. Asla ve asla birilerini küçümseyerek kendimizi büyütme huylarından vazgeçebilmeliyiz. Aksi takdirde zehir inanın bizi yok edecek ve toplumda sevilmeyen bir insan haline dönüşümüzü sadece kendimizle kaldığımızda hissediyor olacağız. O yüzden sevgi dolu bir yarın için egolarımızı dengeli kullanmayı öğreniyoruz. Ve inanın sevmek ve sevilmek sizi daha egosuz yarınlara taşıyacaktır. Unutmayalım ki kusursuz egoya ulaşabilmek her daim kendi elimizdedir. Yarını bilinmeyen ve ölümü olan dünyada tüm insanların sevgi içerisinde yaşayarak kusursuz bir ego yaratmaları her daim mümkün olacaktır. O zaman hep birlikte kusursuz yarınlar için kusursuz egoların esiri olmaya…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI