EKONOMİDE ADALET - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

16 Şubat 2021 Salı

Dünya’nın en büyük ekonomik zirvesi G7 geçen hafta yapıldı. Covid 19 ve kripto paraların konuşulduğu zirveye Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada olmak üzere yedi daimi ülke ile Avusturalya, Hindistan ve G.Kore’de misafir olarak katıldı. Covid-19 nedeniyle teşviklerin konuşulduğu ekonomik zirvede, dijital paralarla ilgili bir sonuç çıkmadı.
Dünya’nın dengesinin Covid-19, karşılıksız para, teşvikler, adaletsiz para dağılımı konuları üzerinden geçilirken, gelecek için olumlu bir açıklama yapılmadı. Pandeminin bitmek üzere değil, daha da artarak dünya geneli insanları adil olmayan bir durumda bırakmaktadır. Dünya insanları ekonomik adaletten uzaklaşıyor. Birçok ülkede gıda kıtlığı ve açlık baş gösterebilir. Fiyatlar artabilir.

ADALET

Toplumları ayakta tutan temel dayanaklardan biri adalet, bir diğeri ekonomidir.  Bu duygulardan biri yara alırsa demokrasinin temelleri sarsılmış olur.  Ülkenin tüm değerlerini satıp, yabancılara teslim etmek bağımsızlığı yabancılara emanet edip, onların karşısında hazır olda durmak demek değil midir? Yurt dışında bazı ürünler daha ucuza üretilmiş olabilir. Sen vatandaşına kızıp ben senden değil de, yurt dışından alırım dersen bu külliyen yanlıştır. Kendi ülkendeki bir iş için üretim yapan fabrikanın kapanması ya da tarlanın ekiminden vazgeçilmesi demek orada çalışan işçi kardeşlerimin işsiz kalması demektir. Orada çalışan insanların alacağı maaşların piyasaya çıkmasını bekleyen esnafın satış yapamaması demektir.  Vergi dairesinin vergiden olması, SGK kurumunun tahsilât yapmaması demektir. Dahası yeni dönemde bu işçilere işsizlik sigortasından ödeme yapılmasıdır. Ve işsizler ordusunun büyümesi demektir.
Yıllardır Türkiye yabancı otomobil firmaları tarafından sömürüldü. Son yıllarda buğday dışarıdan getirildi, çiftçi küstü. Gübre fiyatı yükselirken ekinlere gerekli taban fiyat verilmediğinden sebze, meyve, hayvancılık geriledi.  Şimdi de para piyasasında dijital para kolaylığı ve kazancı esmeye başladı. Bu işlemlerden vergi alınamıyor. Bu adaletsizlik demektir. Ekonomide adaletin sağlanması için çalışanın pastadan hakkını alması gerekir.

İnsanın düşünce yapısı ve karar mekanizması duygularına bağlıdır. İş ve özel yaşamlarında zihinlerini kullanırlar. İnsan saniyeler içinde karar verip, saniyelerle akan dijital piyasadan alım veya satım yapması zaman alabiliyor. Buna hızlı ve yavaş düşünme diyoruz. Oysa birçok dijital piyasada yatırım şirketleri çok hızlı, saniyeler ile anlık değişimi yakalıyor. Bunun için birçoğu robot kullanıyor. Bu robot otomatik işlem yapıyor. Karar verme duygusunun yerini makineler alıyor.
Demokrasi konusunda yeni açılımları bekleyen ekonomik piyasada henüz bir değişiklik yok. Yakın zamanda aya gidecek gücümüz de yok. Enflasyonun yükselmesini izlemeye devam ediyoruz. Fakirleşmeyi ve işsizliğin yükselmesini izlemeye devam ediyoruz…
 Perşembe günü TCMB toplantısı var, buradan çıkacak kararlar doğrultusunda yeni piyasa şekillenecek. Bu hafta yatırımcının bu toplantıyı bekleyerek kendine yön vermesini öneririm.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI