HAYAL GÜCÜ - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

15 Haziran 2019 Cumartesi


İnsanoğlu hayatta karşısına çıkan fırsatları, hayal gücü ve akılıyla iyi değerlendirse hedefine daha kolay ulaşır.

Yaratıcı hayal gücü kuran insan düşünce gücüyle iyi bir yatırımcı olabilir.  İyi bir pazarlama, satışçı olabilir, iyi bir patron olabilir. Önce hayallerini gerçekleştirecek, kesin inanç, kesin amaç, kesin planlama ve bunları birleştirici cesareti olsun. İstediğine varmak için o sermayeyi bir şekilde bulur.

Fikirler bütün servetlerin başlangıcıdır.  Her şehre, her kasabaya, her köye ulaşan ve evlere giren coca-cola’nın öyküsünü anlatmak isterim. Bir gün bir eczacı kalfası olan Asa Candler hayal kurar. Esrarengiz bir karşım sayesinde hayal gücünü kullanarak, dünyanın zenginlerinden biri olur.  Benim kendi tanıdığın İstanbul menşeli bir kuyumcunun hikâyesi de çok ilginç. Bugün Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman’ın da bu ürünü iyi tanıdığını biliyorum. Bir gün bir bayan eczane ile yana yana olan kuyumcunun dükkânına girip çocuğu için emzik istemiş. Kuyumcu arkadaş çok şaşırmış. Ve gece uyurken bunu düşünmüş. Neden olmasın demiş, bugün piyasada satılan emzik şeklindeki tasarımı yaparak piyasaya sürmüş. Türkiye’nin birçok yerinde satışa sunmuş.
Gençler araştırın, kendi beceri ve yeteneklerinizi inceleyin. Yeterli eğitimi alın. Ekonomik daralmaya giden bir dünyada iş bulmak çok ama çok zor. Yeni bir girişim için mutlaka bilenlerden yardım alın, size destek olacak devlet kurumlarını ve STK kuruluşlarını araştırın. Teşvikleri inceleyin, karar gücünüzü gösterin alın, yatırım yapın.
Pazarlama-satışçıların en büyük başarısızlık nedeni yılgınlıktır. Başarısızlık yaşayan bay-bayanlar arasında yapılan incelemede “erteleme” ilk sıradadır.  İşinizi ertelemeyin, yılmayın.  Düşünelim denilen kapıyı bir daha, bir daha, bir daha çalın. Türkiye bankacılık sektörünün duayenlerinden, bir dönem banka sahibide olan Erol Aksoy  bizlere  bir kapıyı en az 3 kere çalacaksınız. Işık görürseniz bu sayı 7 kadar çıkar. Belki anlatımını yaptığınız o kişiye sizin ürününüz lazım değildir, o almaz. Ama bir gün bir arkadaşına sizi tavsiye edebilir. Onun için yılgınlık yok. Her bir kelime müşteriye yaklaşmanızı sağlar. Arkanızdan söylenen her bir söz veya görüş dünyadaki en ucuz maldır. Kendinizi unutturmayın, sizde unutmayın. Az, öz mantıklı olun, başarı gelecektir.

Yurt içi piyasasına gelirsek, yatırımcı için geçen hafta beklenenin üzerinde inişli ve çıkışlı bir ekonomik piyasa gözlemledik. Yurt içindeki yatırımcılar hala döviz almaya devam ediyor. Bugün Türk lirasını bozup döviz alanların miktarı 185 milyar dolar civarındadır. Bu güvensizlik bir an önce bitmeli. Kredi kartı taksitlerinin arttırılarak, vatandaşı olmayan parasını harcamaya teşvik etmek çok mantıklı değil.

 İç piyasaya güven verilmelidir. Bir şeylerin değişmesi gerekir. Borsada kağıtlar için bir belirsizlik devam ediyor. Yukarı bir hareket zor gibi gözüküyor. İstanbul seçimi ateşi biraz düşürse de asıl aktör ABD ve petrol piyasasının karışıklığıdır. Altın her zaman 1300 ons civarında güvenilir limandır. Gayrimenkul piyasası için bir süre daha bekle gör fikri piyasaya hakim. Elbette iyi projeler, piyasa değerinin altında satıcı buluyor, azda olsa bulacaktır.  Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI