İŞSİZLİK CAN YAKACAK - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

3 Şubat 2021 Çarşamba

Dünya’da alınan tüm önlemlere rağmen düşmeyen Covid-19 vaka sayıları, aşılamayla da kontrol altına alınamayınca piyasaları olumsuz etkiliyor. Birçok ülke yeni mutasyondan dolayı önlemleri uzattı.  Birçok ülke şaşkın, birçok esnafın kepenkleri kapalı durumda bekliyor. Birçok insan evden çalışıyor. Doktorlar bu gidişle birçok kişinin bunama olabileceğini söylüyor. Bu olumsuzluklara birde şekere yüzde 10, doğalgaza yüzde 1, özel iletişim vergisine yüzde 2,5 yapılan zam eklendi. Yılbaşında süt ürünlerine, zeytinyağı, ayçiçeği yağı ve tereyağına yapılan zamlar ile taşıma sektörüne yapılan zamlar ile alınan asgari ücret zammı gitmiş oldu.

Sıkı para politikası ile kredi faizlerini yükseltip, döviz kurunu dizginlemeyi başaran TCMB bunun sonucunda ekonominin küçüleceğini biliyor. Daralma sürerken büyüme yavaşlar. Yapısal reformlar gecikir ise ekonomide dengeler bozulur. 
Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı İsmail Acı geçen hafta “Ekonomideki çıkmazların aşılması için reformların hızla hayata geçmesi gerekir. Kamuda israf planlaması yapılmalı,  kontrollü harcama ve bütçe olmalı“ derken çok haklıydı.
Piyasadan olumsuz etkilenen zayıf şirketlerin, büyük güçlü şirketler oyun alanını daraltırsa, şirket sayısı azalır.  Bu aşamada kar düşüncesi yerini koruma duygusu almalıdır.  Yoksa birçok şirket kepenk kapatmak zorunda kalacak buda işsizliği arttıracaktır.  

Makroekonomik denge bozuluyor. Hazinenin nakit açığı, dış borç ve İşsizlik büyüyor. Resmi işsizlik oranı sadece kayıtlı işsizleri gösteriyor. Oysa bu dönemde çalışamaz duruma gelen restoran, kahve, bar gibi yerler ve duraklayan inşaat sektörü ile çalışmaya hazır olup çalışamayan mevsimlik işçiler oranı yüzde 25 üzerine çıkardı. Hizmet sektörünün bir bölümü, zamana bağlı partime çalışanlar Covid- 19 nedeniyle evlerinde bekliyor. Birçok ülkede sivil itaatsizlik baş göstermeye başladı.  Yarın ne olacağını planlayamayan siyasilerin biran önce kalıcı çözümler alması gerekiyor. Ekonomik piyasada bir tek dolar ve altını düşürmekle istikrar sağlanamaz. Dolar kuru 7.200 Türk lirasına düştü. Buna rağmen ons altın yükselmekte, gümüş fiyatları 30 doları aşarak 6 ayın zirvesine çıkmıştır. Gelecek hafta 14 Şubat sevgililer günü kutlaması var. Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, geçmiş yıllarda kuyumcuların altın satışı yaptığını, bu yıl 14 Şubat’ın hem pazar gününe rastlamasının bu sektörü olumsuz etkileyeceğini hem de altın fiyatının yüksek olmasından vatandaşın gümüşe yöneldiğini söyledi. 

 Otomobil fiyatlarının döviz kurundan etkilenip uçtuğu, satışların düştüğü bu günlerde, maliyet fiyatlarının artmasından dolayı satışların düşüp, fiyatlarının yükselmesi beklenen konut sektörüne iyi bir destek geldi. İnşaatta KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1 çekildi. Peki, bu aradaki farkı kim ödeyecek. Gerçekten bu vatandaşa yansıyacak mı? Her şey daha iyi denetlenir, insanların egoları biraz daha mütevaziye döner, paylaşım vatandaşa yansırsa güzel günler görebiliriz. Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI