İYİ TARIM KAZANÇTIR - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

6 Kasım 2019 Çarşamba

Yatırım yapmak cesaret, bilgi ve zeka işidir. Bizimde işimiz okuyucuya hep doğruyu, en doğruyu, tek doğruyu yazmaktır. Yaşam her gün yenilenir. Biz insanların da yenilenmesi, mükemmele ulaşması, mükemmel sandığımızdan daha mükemmeline ulaşması için, değişkenleri görmemiz gerekir. Bunu için güçlü olmak, her gün yenilenmek gerekir.
Her birimiz hiç yanılmadan her an doğru olanı yapabilseydik, ermiş olurduk. Herkes doğruları yaparsa, herkes kaynaşır, hayat tek düze olur. Barışı kurmak için nasıl savaşmak gerekiyorsa, kazanmak içinde zeki olmak, zekâmızı geliştirmek gerekiyor. Bunun için durmayacağız.

Mersin’de narenciye festivali yapıldı. Başkanlar, birçok alanda şovları izledi. Oysa ihraç ettiğimiz ürünler neden geriye geliyor konuşmaları, anlatımları ağırlıklı olmalıydı. Dünya’nın yarısı açlıkla mücadele ediyor. Biz ürünlerimizi satmakta zorluk çekiyoruz. Birçok alanda da teşvikler var. Bunlar anlatılmalı.“ İnsan sağlığına zararlı kimyasal, mikrobiyolojik, fiziksel kalıntılar içermeyen, çevreyi kirletmeden veya doğal dengeye zarar vermeden üretilen, üretimi sırasında üretimle ilgili insanların veya diğer canlıların refahının olumsuz olarak etkilenmediği, ülkenin mevzuatına uygun olarak yapılan ve tüm bu işlemlerin kayıt altına alınarak kontrol edilen ve sertifikalandırılan üretim şeklidir. İyi Tarım Uygulamaları, topraktan sofraya kadar uzanan bütün üretim ve pazarlama aşamalarını kapsar.” Buna iyi tarım diyoruz. Sanayicilerin tarıma olan ilgisi artmalı, teknoloji yenilenmelidir.

Festival alanında doğal portakal suyu içtik. Satıcıya, sertifikan var mı diye sordum. Cevap hayret vericiydi. “Yok beyefendi, halden alıp geldim. Kısacası ne sattığını, zararlımı, yararlımı olduğunu bilmiyor.”  Doktorum da “ ilaçlı ürünlerin vitamin değeri az, bu yüzden Akdeniz bölgesinde yaşayanlarda vitamin eksikliği görülüyor. Sizde ki de bu dedi.” Çok yazık, denetim yok. Yüksek teknolojili üretimin artmasını, denetimin daha anlatılır ve anlaşılır olmasını umuyorum. Tarımda kazancın Türkiye’nin kazancı olacağını unutmayalım.
 Bu alanda örnek göstereceğim birleri var. Adana’dan Mehmet Şahbaz iyi bir insan, iyi bir girişimci ve idareci, örnek bir insan oldu.  İnsan sağlığına zararlı kimyasal, mikrobiyolojik, fiziksel kalıntılar içermeyen, çevreyi kirletmeden veya doğal dengeye zarar vermeden üretilen, üretimi sırasında üretimle ilgili insanların veya diğer canlıların refahının olumsuz olarak etkilenmediği, üretimi sırasında tüketicinin bulunduğu ülkenin tarımsal mevzuatı ve ürünün yetiştirildiği ülkenin tarımsal mevzuatına uygun olarak yapılan ve tüm bu işlemlerin kayıt altına alınarak kontrol edilen ve sertifikalandırılan üretim şeklidir. İyi Tarım Uygulamaları, topraktan sofraya kadar uzanan bütün üretim ve pazarlama aşamalarını kapsar. Adana için iyi yatırımlar yaptı. Mersin’den Hamdullah Alkaşi. Mali müşavir olan Alkaşi, Mersin için güzel bir örnek oldu. Bir süt üretim merkezi, çiftlik kurdu. Büyükbaş hayvan ve tavuk çiftliği yaptı, başarılıda oldu. Bugün bildiğim kadarıyla süt taleplerini karşılamakta zorluk çekiyor. Demek ki, iyi yatırım, azim, bilgi ile birleşince kazanmak kolaylaşıyor. Kendilerini tebrik ediyorum.

Ekonomik piyasalara bakacak olursak, derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye’nin görünümünü durağana çekmesi olumlu bir haber. Mood’s 20 bankayı izlemeye alması ise olumsuz elbette.  Bankaların müşterilerine verip toparlayamadığı(50 milyon dolar) kredilerden dolayı yeni kredi taleplerini karşılarken daha çok temkinli olması doğaldır. Ya da yeni kredi verebilmesi için kaynağa ihtiyacı var. Bu kaynakta batık kredilerini satmakla olur. Tramp’ın azil süreci politikaları etkiler, ekonomiyi etkiler. FED’in faiz indirme sürecini sonlandırması dünya’yı etkiler. Bizim Merkez bankası da FED gibi faiz indirmeye ara verebilir. İthalatın durması ile dolara olan talep azaldı. Dış açık düştü. Bu doların yükselmesine fren oluyor. Ancak Halk Bankası’na ya da devlet iradesine gelecek bir olumsuz haber piyasayı bozar. Bazı kaynaklar Suriye’de ki olumsuz gelişmelerin de piyasayı bozacağı görüşünde. Doların 5.700 Tl altı alma için düşünülebilir. Altın onsu 1500 dolarda seyir ediyor. Altın Tl bazında düşünülürse alınabilir. Haftaya görüşmek umuduyla.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI