KAZAN ÖZGÜR OL! - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

23 Ocak 2020 Perşembe

İnsanlar kimseden izin almadan, malları ve kişilikleri üzerinden istedikleri tasarrufları edinip, istedikleri gibi yaşamak istiyorsa; özgür olmalıdır..
Bunun için bugünün dünyasında insanda “ekonomik özgürlük”  olması gerekiyor.

Akıllı insan kazanıp özgür olandır. Düşünün milyonlarca insan yurtlarının terk edip hayatlarını riske atarak başka ülkelere göç ediyor. Bunun nedeni daha iyi yaşamak, daha fazla kazanıp, daha modern, sağlıklı ortamda yaşamaktır. Kendileri ve aileleri şiddet ve dehşetten korumak istemesi insanın en doğal hakkıdır. Kısaca daha sağlıklı, geleceğe güvenle bakacağı bir ortamda, çocuklarının geleceğini inşa etmek, özgür yaşamak, özlenen tablo; ekonomiktir.  Bugün Suriyelilerin göç etmelerinin nedeni şiddet ve iç savaştan kurtulmak, yoksulluktan kurtulup, özgür ortamda daha iyi yaşamak, daha iyi birikim ve tasarruf yapmaktır.

Halkın yararına kamu hizmetleri ve ticareti geliştiren ülkelerin, devleti yönetenlerin özgür anlayışından kaynaklandığını görüyoruz. Özgürlüğün olması için devletin inandırıcılığına ve yasaların işlerliğine ihtiyaç vardır.  Devlet insanların özgürlüğünün korunmasını hatta gelişmesini sağlamalıdır. Bunun için ekonomik anlamda da özgür düşünen beyinlere ihtiyaç vardır. Devlet ve insan işbirliği içinde olmalıdır. Koridorun “Dar”  olmasının nedeni ise başarının hiçte kolay olmamasıdır.  (Dar Koridor- Daron Acemoğlu-James Robinson)

FAİZ DİP YAPTI

TCMB son toplantısı ile faizler 0.75 puan düşerek dip yaptı. Bu güne kadar ki indirimler piyasa tarafından olumlu karşılandı. Bu ayki 0.75 faiz indirim ile son buldu kanısındayım.  Ekonomik piyasada kemer sıkmalar neticesinde büyüyen işsizlik oldu. Sıkışan piyasada satışlar düştü, enflasyon düşme eğilimine girdi. Enflasyon baskısı ile duran ekonominin tekrar canlanması için faizlerin düşürülmesi gerekiyordu, bu yapıldı.  Artık faizler dip yaptı, bankalar mevduat faizlerini düşürdü, böylece vatandaşın mevduatı erirken, bankalar kar yapmaya başladı. Böylece borsada banka hisseleri arttı. 

İşsizlik, düşük ücret politikası, kötü çalışma koşulları, insanlara bak kredileri düşürdük “ borçlan kredi al, piyasa canlansın” bu mantığın sonu yoktur. En kolay yapılan şeyin kötülük olduğunu herkes bilir. Kör olmayan, düşünen insan kötülüğe karşı çıkar. Bakar körler en kötüleridir. Bunlar üretim olmadan,  verimin olacağını söylüyor, bu çok zor. 
Piyasalarda bu hafta borsayı yükselirken gördük. Evet, bende tavsiye ediyorum.  Tabi Tefar dediğimiz(elektronik fon platformu)  fon ekranına bakınız. Tüm fonların toplandığı, üzerinde karşılaştırmaların olduğu ekranı izlemenizi tavsiye ederim. Bugün itibariyle en çok kazandıran listesinin başında Hisse senedi şemsiyesi fonları mevcut gözüküyor. O’nu ikinci sırada karma şemsiye fonları ve Kıymetli maden fonları izliyor. 

 Rekabet kurumun bankalara başlattığı soruşturma var. Altının merkez bankasında munzam karşılıklarını düşürmesi piyasayı rahatlatırken, zirve yapan altını frenler, ancak dış piyasadan bir olumsuzluk gelmezse. Libya ile yapılan müzakere.. Koca bir kıta yanıyor, Dünya siyasetçileri saçlarını tarıyor. Avustralya’da milyonlarca hayvan ve dekar yandı..Bir yanda İstanbul’u ikiye bölecek kanal projesi. Ve sağlığımızı tehdit eden Domuz gribi söylentileri arasında yaşıyoruz..
Daha güzel, daha kazançlı, daha özgür günlerde görüşmek üzere.. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI