MİNİMALİZM - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

6 Ocak 2021 Çarşamba

Hem Türkiye hem de dünya ülkelerinin bir kısmı bu yıl küçülecek. Ticaret Covid-19 etkilenirken buna hazır olmayan ülkelerin üretmesi, bunu satmasından öteye, büyümesi gerekirdi. Görünen o ki yakın gelecekte gıda sıkıntısı baş gösterecek. Bunu atlatmak için daha sade olmak, alışveriş alışkanlığını “azaltarak mutlu olmak” ürünleri “bilerek daha iyi kullanmak” gerekiyor ki buna minimaliz diyoruz.

İçinde bulunduğumuz koşullarda dünya devletleri çok hızlı bir şekilde birbirlerine kapılarını açarak küreselleşmeye başlamıştı. Küreselleşmeye, evrendeki mekânsal sınırların önemini yitirerek, toplumların bütünleşmesi, birleşmesi ve dünyanın tek bir yer olarak algılanması gibi simgesel bir anlam ve ifade yüklenmektedir. Dünyanın küre olma durumundan, küreselleşme olgusuna ulaşıldığı söylenmektedir. Küreselleşme olumlu anlamda; mal ve hizmet ticareti, teknik bilginin değiş tokuş edilmesi, yurtdışında fabrika ve şirket kurmak veya satın almak, hisse senedi, tahvil ve bono gibi finansal varlıklara ulus aşırı yatırım yapmak şeklinde ifade edilmekteydi.
İnsana ait pek çok alanda dönüşüme yol açan küreselleşme bugün kendini minimalizme bıraktı.

Yakın gelecekte tarım ürünlerinin tüketimde yetersiz kalmaması için azaltarak mutlu olmak kavramı öne çıkıyor. Aklımıza gelen her şeyi telefon ederek kapımıza getirme sistemi birçok yerde işlerlik kazandı. Tüketici alınca mutlu oluyor. Birçok paket şuanda yolda. Televizyonlar, akıllı telefonlar, reklam panoları daha fazla satmak için reklam yapmakta, insanları alınca mutlu olma yoluna itmektedir. Ruhsal bir çöküntüden çıkmak için zaman zaman doktorlar “alış veriş yap” diyor, insanlar tüketiyor. Buna siyasetçilerin de plansız programsız çok çocuk yapmaya,  insanı tüketime teşvik eden açıklamalarını eklersek; karşı tarafta işsizliğin olduğunu görmemesini eklersek bunun ne denli yanlış olduğunu görürsünüz. 

Bugün gelinen noktada “ bilerek daha iyi kullanmak, daha az şeyle nasıl daha iyi bir hayat sürerim?” gelindi. Birçok ülke salgın nedeniyle yeni kısıtlamalara gitti. Evde oturanların tüketmesi şart, işte bu denklemi iyi organize etmek gerekiyor. Yoksa ileriki aylarda gıda maddelerinde üretim azalabileceğinden zamlanacağı daha da ileri giderek bazı ülkelerde bulunmayacağı söyleniyor.
Para piyasalarına bakacak olursak, TCMB geçen ay aldığı karar dövizi frenledi. Ancak bu tek başına yetersizdir. Yurt dışı yatırımcısına güven sağlayacak adımlar atılmadığı sürece Türk lirasına verilen faiz yetersiz kalacaktır. Halkın enflasyonu diye birkaç hocanın açıkladığı oran yüzde 36’ dır. Açıklanan asgari ücret bu durumda çok yetersiz kalacaktır.  

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI