YALANSIZ BİR DÜNYA - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

17 Haziran 2020 Çarşamba

Enflasyon, işsizlik, büyüme…
Piyasa faizlerin düşüşü ile ötelenen taleplerde canlanma yarattı. İhtiyacı olan için faiz kampanyaları ile yaratılan harcama bazı kalemlerde hareketlilik getirdi. Tüketim kısmen arttı. Pandemi döneminde düşüşleri, daralmaları gördük. Yabancılar çıktılar, çıkmaya devam ederken de yerli küçük yatırımcılar borsaya yönlendirildi, (faiz düşürüldü, döviz ve altın alım satımına vergi uygulandı) girdi. Borsadan çıkışlar oldu. Güven endeksi mutlaka gelecekte fiyatlanıyor olacak, bu da düzelme getirecek. Konut faizine ihtiyacı olanlar için bir alan yaratıldı. Burada tek sıkıntı bütçe açığı, dış borcun yüksek olmasıdır.

Bu nedenle döviz kuru yükselecektir. Tüm dünyada işsizlik artacak, bundan kaçış yok. Ekonomi bakanımız diğer ülkeler tır ile duvara çarparken, bizim motosiklet ile çarpmamızı ekonominin diğer ülkelere göre az etkilendiğini söylüyor. Gözle görülen en büyük sorun ise istihdamın olmaması. Korona virüsü döneminde duran çarklar iş yerlerinin küçülmesine, kapanmasına neden olacak, bu da yakın gelecekte işten çıkarmalara yol açacaktır. Bu dönemde altın onsunun yükselmesi beklenebilir. 

Korona virüste ikinci dalganın gelmesi durumunda, güven endeksi terse dönerse yeni gelen yatırımcıların zarar etmesi görülebilir. Bunun için daha gerçekçi, daha açık, daha iyi önlemlere ihtiyaç var. Diğer taraftan bol para bolluğu Merkez Bankasının yılsonu enflasyon beklentisini tutmasını zorlaştırabilir. 

Her şeyden önce insana değer veren, güveni arttıran ortamın sağlanması, dışarıdan kaynak gelmesi, Türkiye ekonomisi için en iyi yol olacaktır. Dünyaca ünlü oyun yazarı, William Shakespeare’in şiirlerinde yalansız, düzgün bir dünyayı hayal etti… O’nun bir sözü ile noktalayalım bu haftayı da;
Kim dayanabilir zamanın kırbacına?
Zorbanın kahrına, gururun çiğnenmesine,
Sevgisinin kepaze edilmesine,
Kanunların bu kadar çabuk yürümesine,
İnsanların kötülere kul olmasına,
Göğsüne bir bıçak saplayıp ölmek varken,
Kim ister bütün bunlara katlanmak
Ağır bir hayatın altında inleyip terlemek.


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI