Alkışlamaya değer! - Halil İbrahim Batmaz

29 Şubat 2020 Cumartesi

Gazetemiz Çukurova Metropol’ün 28 Şubat 2020 Cuma günkü manşetti güzeldi. Ülkede ekonomik kalkınmanın temel dinamiğini “Yatırım, üretim, ihracat ve istihdam” oluşturuyor. 

Gazetenin manşeti de tam bunu anlatıyordu. Evet, bölgedeki gelişmeler, dünyaya yayılan ve Türkiye’nin kapısına kadar dayanan koronavirüsü tehdidi döviz kurunun seyrini yukarıya çekiyor. Altın gramı her gün tarihi rekorunu kırıyor. Esnaf ve çiftçi feveran ediyor. Emekli ve memur maaşlarının yetmediğini ifade ediyor. Vatandaşın alım gücü düşüyor. Bütün kesimler zamlardan yakınıyor. Pazarda sebze ve meyve fiyatlarına yaklaşılmıyor. Genel tablo bu.

 Bu olumsuz tablo arasında umut veren açıklamalar sanayici ve iş adamından geliyor. Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) her ay açıkladığı rakamlarla ihracat rekoru kırıyor. Sanayici ve iş adamı olabildiğince temkinli konuşuyor. Ekonomideki gelişmeler karşısında daha sakin ve sağduyulu hareket ediyor. Her şekilde yapıcı tavrını sürdürüyor. Yatırım, üretim ve ihracat konusundaki kararlılığını; arayışını sürdürüyor. Bu anlamda Akdeniz İhracatçılar Birliği’nin yoğun çabaları var. Daha fazla ihracat adına dünyanın her yerini geziyorlar, fuarlara katılıyorlar. Özellikle Afrika ülkelerinde yeni ihracat kapılarını aralamak için ciddi çabalar gösteriyor. 

 Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB), Afrika kıtasındaki ticaret fırsatlarını Türk ihracatçısının lehine geliştirmek amacıyla Mediterranean Food Beverages (MFB) adıyla şirket kurup, dört ülkede lojistik üs oluşturma çalışmalarına başladı. ASHİB Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, “Önümüzdeki 5 yılda Afrika kıtasındaki ihracatımızı 5 milyar dolara çıkartmayı hedefliyoruz.” diyor. ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, diğer birçok ülkeye olduğu gibi son olarak konuk ettiği Kırgızistan heyetini Adana’ya yatırım yapmaya çağırdı. Ekonomide sanayici ve iş adamlarının attığı bu adımlar sevindirici, desteklenmeye, alkışlanmaya değer…

  

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI