Büyüklerimiz bu anıları yaşamıştı - Halil İbrahim Batmaz

13 Şubat 2020 Perşembe

Adananın külhanbeyleri de bir başkadır biliyor musunuz? Adana da bir söz vardır; “Adana da Kabadayılar vardır ama mafia yoktur.” Gerçekten de çok doğru bir söz bu. Yıllar önce böyleydi, şimdilerde de böyledir galiba. Benim başımdan yıllar önce geçen ilginç bir olay doğrulatıyor bu ifadeleri: Bir yakınım anlatmıştı; 13-14 yaş civarındayken, bir akşam saat gecenin on bir, on iki civarında İstasyon Caddesinden evlerine doğru gelirlerken, Küçüksaat önünde ki üçgen Adanın önündelerdi. O üçgen adanın ucunda ki tostçu ve limonata ve vişne suyu satan esnafın önüne gelmişler ve karınların aç mı aç! Yürekleri yanmış mı yanmış bir vaziyette! Ceplerinde beş kuruş para yok, öylece dalmış seyrediyorlar o meşrubatları ve yapılan tostları! Yaz sıcağının o nemli adanasın da.

Büfenin önünde, limonata içen orta yaşlı ve uzun boylu, yapılı iki arkadaş tan birisi, dönüp bunları görüyor ve: “Ne bakıyorsunuz lan!” Diye seslenince, bu iki arkadaş; İçlerine kapanıp sessizleşiyorlar.  Sanki bu durumu anlamışçasına orta yaşlı ve babacan adamlardan beyaz elbiseli olan, cebinden bir miktar kağıt para çıkarıyor ve büfeciye: “Bu çocuklar ne istiyorsa ver lan!” diyerek uzaklaşıyorlar büfeden. Büfeci sesleniyor bu iki çocuğa: “Gelin oğlum gelin. Başınıza talih kuşu kondu. Ne istiyorsanız size ikram ettiler.” Bizim iki arkadaş yanaşıyorlar büfeye ve soluksuz verilen limonataları, bardak bardak içiyorlar. Kendilerine gelince de soruyorlar büfeciye:

Abi kimdi o insanlar neden bize bu ikramları yaptılar? Büfeci:
“Oğlum onlar kimdi biliyor musunuz? Birisi Karikatür Duran isimli ünlü kabadayıydı. O böyledir işte. Sizin parasız olduğunuzu anlayınca, yiyecekleriniz ve içecekleriniz için bastırdı parayı ve çekti gitti… “ İşte Kabadayılık buydu ve bu büyüklerimiz bu anıları yaşamıştı.  

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI