KARADENİZ YOLLARINDA-17 - Halil İbrahim Batmaz

4 Aralık 2019 Çarşamba

Sevgili okurlarımız, bir yaz boyunca tüm Karadeniz’ i dolaşarak ve insanları ile de haşir neşir olarak dönmüştük, Adana’mıza.
Adana elbette geçmiş yılların ekonomik ve sosyal olarak, Türkiye’nin büyük bir Kentiydi. Ama nedense şimdilerde bir hayli durağanlıkta… Elbette sanatçı kimliğiyle hep en öndeydi; ama neden insanları ticarette bir türlü bir araya gelemiyorlar hep merak etmişimdir. Bizim bu kentimiz; birbirlerine güvenmeyen insanlar kentimidir ki? Banka mevduatlarında insanların hesapları çok kabarık ama bir türlü karşılıklı güvenerek bir iş yapmak yok hemşerilerde.

Bir gün Ankara dönüşü Aksaray Orhan ağaçlı tesislerinde kalmıştım. Biliyorsunuz orası enfes ve harikulade bir tesis. Restoranda Akşam yemeği yediğim sıralarda bir kenarda eşleriyle oturmuş puro içen, kiloları yerinde, şık kıyafetli insanları göstermişlerdi, bana:  “Bunlar demişlerdi, her biri bir holding sahibi insanlar.” 
Ağızlarında puroları ve simsiyah kıyafetleriyle ve eşleriyle birlikte akşam yemeği yiyorlardı. Dostane sohbetleriyle: Gülerek, şakalar ve nükteler yaparak...
Ben Adana’mızda hiçbir şekilde böylesine bir dostluk görmedim. Birlikte ticaret yaparak dost olan ve ortaklıkları bulunan insanlar. Sadece, bizim kentimizde aile şirketleri vardır ve ancak onlar, Anonim Şirketlerdir.  Ne yapalım elbette o aşamaya da geleceğiz ve Adana’mızda bir gün elbette, holdingler ve iş insanlarının birleştiği çok ortaklı anonim şirketler ve holdingleşmeler olacaktır.  İnanıyorum ki gençlerimiz, daha gelişmiş bir eğitim ve bilinçle, yurt dışındaki eğitimleriyle Adana’yı bir gün bir yerlere getireceklerdir.

Zira Allah tüm tabiat zenginliğini, ekonomik ve verimlilik bolluğunu fazlasıyla vermiştir Adana’ya… Türkiye’ nin her hangi bir bölgesinde yılda iki mahsul ekilip alınırken, Adana ve güney illerimizde neredeyse yılda dört mahsul alınmaktadır. Bu da Allah’ın bizlere cömertliği… Efendim hoşça kalın…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI