İŞSİZLİKTE DÜŞÜŞ OLDU MU? - HATİCE ÇATALYÜREK

16 Ocak 2021 Cumartesi

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim dönemi işsizlik rakamlarında yüzde 12,7 oranında düşüş olduğunu açıkladı. 
Peki, neye göre bu düşüş? 
İŞKUR önünde oluşan kuyruklar, işsizlikten bunalarak intihar eden insanlar, neredeyse her evden birden fazla işsizin olduğu, iş arama umudunun tükendiği bir ülkede nasıl oluyor da işsizlik oranın düşüşünden bahsediliyor…
TÜİK verileri ölüm raporlarından, seçim sonuçlarına, enflasyondan, işsizliğe gerçeği yansıtmıyor.
Milyonlarca insan işsiz gezerken, iş bulma umuduyla mücadele ederken ülkeyi yönetenler sessiz.
Vatandaş çaresiz, vatandaş perişan 7’den 77 ‘ye hepimizi ilgilendiren bu konuda kimse ağzını açmıyor.
Bu konuyu biraz araştırdığımda ekonomistlerin verilerini incelediğimde ortaya çıkan tabloda Türkiye’de işsizliğin yüzde 50’ ye doğru ilerlediği görülüyor. Bu raporlarda geniş tanımlı, iş gücünde sayılmayan, iş bulma umudunu kaybetmiş, genç işsizlik oranı yüzde 40 iken, 15-34 yaş arası en az 2 yıllık üniversite mezunu 961 bin gencin de işsizlikle karşı karşıya olduğu ortaya çıkıyor.
Türkiye Devrimci İş Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK-AR)  işsizlik ve istihdam raporu ise adeta TÜİK’ in verilerini çürütür nitelikte.
İşte DİSK-AR’ın 11 Ocak 2021 raporu:  “Covid-19 etkisiyle geniş tanımlı işsiz sayısı 10,7 milyon.  Ümitsiz işsiz sayısı 1,5 milyona ulaştı!  İstihdam 896 bin azaldı. Covid-19 etkisiyle tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 41’e ulaştı. İş aramayıp çalışmaya hazır olanların sayısı 4,3 milyona ulaştı. Hal böyleyken işsizlikte düşüş var demek, kafaları kuma gömmek, her gün çığ gibi artarak devam eden işsizliğe çare olacak mı?”
Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI