En İyi Stanley Kubrick Filmleri - KEREM ŞAHAN

15 Haziran 2021 Salı

Stanley Kubrick 1999 yılında vefat etmiş olan, günümüzdeki nesil tarafından pek bilinmese dahi dünyanın en iyi yönetmenlerinden birisidir. Çekmiş olduğu filmler genelde dünya çapında sektörü derinden etkilemiştir. Stanley Kubrick pek çok yeni yönetmene her zaman büyük bir ilham kaynağı olmuştur. Stanley Kubrick, kariyeri süresince de kusursuz filmler çekmiş başarılı bir yönetmendir. Ayrıca polisiyeden bilim kurguya kadar çok çeşitli türlerde filmleri vardır.

The Shining

Filmde genel olarak metafiziksel olaylar konu alınmaktadır. Bu film 1980 yılı yapımı olmakta ve imdb puanı ise 8.4 olmaktadır. En iyi korku filmlerinin arasında yer alan bu The Shining filmi, Stanley Kubrick filmlerinin listesinde en değerli filmlerinden birisi olmaktadır.

2001: A Space Odyssey

Stanley Kubrick filmlerinden biri olan bu film 1968 yılı yapımıdır. Filmde, primatın yiyecekler için kavga ettiği sırada siyah taş ortaya çıkar. Bu filmin imdb puanı 8.3 olmaktadır. Filmde, primatların ilk kez alet kullanmasını sağlayıp evrimin büyük adımı olarak bilinen düşünme eylemi gerçekleşir.

Barry Lyndon

Bu filmde girdiği bir düelloda bir subay öldüren İrlandalı, kaçıp yeniden hayata başlamak ister. Ancak Redmond kendisini Prusya ordusu ile savaşın içinde bulunmaktadır. Bu film 1975 yılı yapımı olmakta ve imdb puanı olarak 8.1 almaktadır.

Dr. Strangelove

1964 yılı yapımı olan bu film Stanley Kubrick'in yönetmenliğini yaptığı en iyi filmlerden biridir. Filmde, Rus halkına saldırmak için her çeşit mazereti kabul etmiş olan General Jack D. Ripper, savaş senelerinde Rus halkının, Amerikalıların vücut sıvılarını kirlettiğini de öne sürmektedir.

Eyes Wide Shut

1999 yılı yapımı olan bu film imdb puanı 7.4 olarak yer almakta ve filmde Bill Harford ile karısı Alice Harford, dış dünyadan bakıldığında mutlu bir çifttir. Fakat bir gün her şey tuhaf hal almaya başlar. Alice’i başka erkekler ile konuşurken gören kocası, çok kıskanır ve de ilginç bir tepki gösterir. Sonrasında Alice için çok büyük bir kabus başlamış olur.

Clockwork Orange

Clockwork Orange filmi Stanley Kubrick filmlerinin arasında en gözde filmlerinden biridir. Bu filmde, şiddet bağımlısı olan gençlerden oluşan çete çevreye dehşetler saçmaktadır. Film 1971 yılı yapımı olup 8.3 imdb puanına sahiptir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI