Ne yaşadığını bir sen bilirsin ! - KLİNİK PSK. AYGÜL KILIÇ

21 Mart 2019 Perşembe

Ne çok duymuşuzdur değil mi ? Ateş düştüğü yeri yakar , benim çektiğimi ben bilirim gibi sözleri.. İnsanlar anlatmak istese de paylaşmak istese de ne kadar geçirebilir ki duygularını , yaşadıklarını karşı tarafa ?. Bir başkası nasıl anlayabilir ki ? Bir kayıp , ölüm olduğunda senin bu acıya verdiğin tepki içinde ki ; acı üzüntü ,borcun olduğunda maddi sıkıntıların , hastalık olduğunda iyileşme çabaları ve ağrıların , birinden ayrıldığında unutmaya çalışmak İçin döktüğün gözyaşları , görselerde anlatsan da ne anlayabilir ne kadarını anlayabilir ki ve doğru mu anlar tam senin de hissettiğin gibi mi anlar insan ? Çok büyük ihtimalle hayır ! Anlayamadığı gibi bir de yorumlar yapar içinde ki o ahkam kesme , herşeye bir akıl verme çabaları devreye girer. Ölüme geçecek Allah sabır verir der , ağrın olur benim de şöyle bir hastalığım var , benim de ağrım vardı seninki de ağrı mı diye başlar bilmez ki ağrın neredeyse canın oradadır. Ayrılırsın biz sana demiştik üzülme der borcun olur neden borç yaptın der kimisi de ödenir der hep kalıplaşan o çözümsüz cümleler gelir ardı ardına... bir de canımızı sıkarız kulak veririz karşı tarafa bazen akıl alır dinler ona göre yön veririz bilmeyiz ki bize bizden başka çare yok akıl verenlerin değil bizim yaşamımızın olduğunu.. bir söz vardır kendiyle mutlu olanın kimseyle derdi olmaz dermanı kendinde arayan ancak dermanı bulur .


Bunun sebebi psikolojik olarak şöyle açıklanabilir . Bir durum olay karşısında eğer biz o duruma olaya yada kişiye ne anlam yüklüyorsak duygularımız davranışlarımız da bu şekilde oluyor . Örneğin hayatınızda ki bir kişi ile sorun yaşadınız ve görüşmeme kararı aldığını burada karşı tarafa ve yaşadığınız ayrılığa yükleyeceğiniz anlamlar çok önemli çünkü duygularınıza yön verecek olan tamamen algılarınız. Önce ben diyebilmeli insan bunu yaşıyorum yada yaşadım bunlar benim hayatıma olumsuz değil de olumlu yön verecek diyebilmeli. Tecrübelerine sahip çıkmalı.. biricik olduğunu kendisinden başka bir tane daha olmadığını kabullenmeli. Benliğine sahip çıkmalı.. Geri de kalanlara , geçmiş ömüre baktığında yaşadığı ve yaşayacağı olumsuzluklarda , alınan kararlarda başkalarının değil de kendisinin herşeyi üstlendiğini anlamalı ona göre davranmalı başkasından medet ummadan , sorunları paylaşırken insanların doğru yönlendirmeler ve tamamen çözümler bulamayacağından , yargılarla karşılaşıp kendini daha fazla yoracağından uzak kalmalı kendi içinde kendi çıkmazlarını kendi yıkmalı insan . Tek başına olmaktan korkmamalı , kendine sorular sormalı, anlamaya çalışmalı ne istediğini bulmaya çalışmalı . Zor gibi duruyor değil mi ? boşvermişliğin koyvermişliğin bu kadar çok olduğu hayatta.. Başkalarının rüzgarına kapılma artık oradan oraya savrulma kendine ses ver içinde ki tecrübelerine acılarına hislerine ses ver dinle ve ona göre harekete geç. Seni senden başkasının anlamasını bekleme.. Seni en iyi yine sen bilirsin.. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI