SINAV KAYGISI VE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ - KLİNİK PSK. AYGÜL KILIÇ

25 Haziran 2020 Perşembe

Sınava çok az bir zaman kaldı şüphesiz ki sınava girecek olan birçok gencimiz gerek hedefleri gerekse geleceklerini belirleyecek bu süreç için oldukça heyecanlanıyorlardır. Dünya üzerinde yaşanan pandemi ve bununla beraber karantina süreci kaygıları biraz daha arttırmış olabilir. Öncelikle Sınav kaygısının ne olduğuna bakalım; Sınav kaygısı, kısaca, sınav öncesinde öğrenilen bilginin, sınav sırasında etkin ve verimli kullanılmasına engel olan duygusal durum bozukluğu şeklinde tanımlanabilir. Aslında belli bir seviyeye kadar kaygı, gerekli ve faydalıdır.

Zararlı olan, yüksek seviyede kaygıdır ve maalesef vücutta yaşanan bir takım reaksiyonlar isle bileğinin geri getirmesini ve odaklanmayı zorlaştırır. Kaygı bir korku değildir korku gerçektir ve normal bir tepkidir hayatta kalmamızı sağlar. Kaygı ise yoğun duygulandım ve endişe yaratır. Bu endişenin sonucunda Olumsuz düşünce (Bu sınavda başarılı olamayacağım…)
-Olumsuz inanç (Bu sınav sonunda her şey berbat olacak, sınıfta herkes benden daha zeki…)

-Olumsuz beklentiler (Zayıf alırsam notlarımı bir daha asla düzeltemem, Annemin-babamın yüzüne nasıl bakarım…) gibi düşünceler ortaya çıkar. Yoğun duygulandım sonucunda ise birtakım fiziksel belirtiler ortaya çıkar. Sınav öncesinde genellikle şu belirtiler görülür; Uykusuzluk, çarpıntı, sinirlilik, karamsarlık, kabus görme, korku, terleme, baş ve karın ağrısı, solunum güçlüğü, iştahsızlık, mide bulantısı, bitkinlik, durgunluk, kötü not alma endişeleri…

Sınav için sınıfta beklerken görülen belirtiler:

Ellerde terleme, hızlı kalp atışı, baş ya da karın ağrısı, gerginlik, sabırsızlık, el titremesi, bütün bildiklerini unutma korkusu, kendine güvende azalma… Sınav başladıktan sonra görülen belirtiler: Dikkati toplamakta, sınava başlamakta ve soruları anlamakta güçlük çekme, bilinen bir soruda hata yapma korkusuna bağlı heyecan, kötü not alma beklentisi, öfke, düşünememe, sürenin yetmeyeceğine ve sınavın kötü gideceğine inanma, zor gelen sorularda paniğe kapılma, gibi bazı fizyolojik belirtilerdir. Endişe ve Yoğun duygulanım gibi fizyolojik belirtiler, kısa sınavlarda sınavın hemen başında uzun sınavlarda sınavın ilk 30-40 dakikası içinde daha yoğundur.
Sınavın sonuna doğru bu belirtilerde azalma olur. Belirsizlikler kaygıya neden olmaktadır.
* Sınavın yapısıyla ilgili her şeyi biliyor musun?
* Sınava girebilmek için gerekli işlemleri tamamladın mı?
* Sınavda kullanacağın evrak ve araç - gereç hazır mı?    
* Sınava gireceğin yeri biliyor musun?
* Sınav kitapçığını yada soru kağıdını tanıyor musun?
* Hangi derslerden yada bölümlerden kaç soru geldiğini biliyor musun?
* Soruların içeriği ve niteliği hakkında bilgi sahibi oldun mu?
* Sınavda soru çözmeye hangi dersten yada konudan başlayacağını, nasıl devam edeceğini, hangi dersin yada konunun sorusunu ne kadar zamanda çözeceğini, yani "sınav stratejini" belirledin mi? Sürprizle karşılaşma endişesi kaygıya neden olmaktadır.
*Soruların seviyesi ne olacak?
(Soruların seviyesi, öğrencilerin hakkında en çok dedikodu ürettiği konulardan biridir. Sorular zor olursa puanlar düşer; kolay olursa puanlar yükselir. Bu durum herkes için aynıdır. Önemli olan alacağın puan değil, sıralamadaki yerindir.)
* Hangi konulardan sorular sorulacak?
* Ya çalışmadığım yerlerden soru gelirse. Kendine güvenmeme kaygıya neden olmaktadır.
Başarıya inanan bir insanın kendine güveni tamdır. Sınav esnasında gelen kaygının psikolojinizin bir etkisi olduğunu titreme idrar gelmesi mide ağrısı gibi reaksiyonların psikolojiyle alakalı olup istediğiniz dakika bu semptomları yenebileceğinizi düşünün ortada gerçek bir rahatsızlık olmadığından dolayı derin nefes alıp sorulara odaklanmaya çalışın. Tekrar tekrar okuyup zaman kaybetmek yerine diğer soruya geçin. Kaygı seviyeniz yüksek ise o an 1 dakika kalemi bırakın gözlerinizi kapatın yada etraftaki önceleri sayın ( tahta panolar gibi ) sonra sınav kağıdına tekrar dönün. Unutmayın ki 1 yıl boyunca gireceğiniz tek sınav! vakit kaybetmek, kaygınıza yenilmek yerine siz kaygıyı yenin. Başarılar diliyorum...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI