SUÇA SÜRÜKLENMİŞ HAYATLAR - KLİNİK PSK. AYGÜL KILIÇ

11 Temmuz 2019 Perşembe

Hiç düşündünüz mü bir insan doğru bilinen yol varken neden yanlışı seçer ? Kendimi seçer hayat mı onu bu seçime sürükler ? 

Suç potansiyeli yüksek insanların çocukluk geçmişi bizler için çok önemlidir. Geçmişte kabul görülmeme , baskılanma , ilgisiz aile tutumları , mahalle baskısı , şiddet bunlar ve birçok sebep çocukluktan yetişkinliğe suç işleme unsurlarını arttırıyor. Geçenler de bir danışanım 5 yıl cezaevinde yatıp çıktından sonra tekrar suç işleme korkusu ve cezaevi korkusundan dolayı seans almak istediğini belirtti. Yaşam öyküsü , çektiği sıkıntılar,  adam yaralamasını , gasp gibi birçok suçu hafifletmese de Adana’da sürekli suç oranının yüksek olduğu bir mahallede çocukluğunun geçtiğini babasının ilgisiz sürekli alkol alan kendisini , kardeşlerini ve annesini dövdüğünü , maddi manevi sıkıntılar çekerek büyüdüğünden bahsetti.  Okul yaşamında hiç yönlendirilme yapılmadığını bir de okulda ilkokul öğretmeni tarafından dışlanıp sürekli şiddet gördüğünü daha küçüklükten itibaren gruplaşmaların olduğunu bu nedenle okul hayatından uzaklaşıp sokaklara yöneldiğini parayı bulmak ailesini ve kendini geçindirebilmek adına çalıştığını , birçok insanla tanışıp farklı yollara girdiğini para hırsının kendisini gaddarlaştırdığını ve bu yüzden şuan pişman olduğunu suçlardan bahsetti. Yaşayan , özel , sosyal , aile hayatı olan canlı ; insan tek başına olsaydı belki de bu kadar kötülükler olmayacaktı . İnsan insanı iyiliğe de kötülüğe de sürükledi . Yetiştirilme tarzları , kişiye sunulan hayatı görmeden yargılamayı nasıl da severiz değil mi ?

Davranış vardır ama sebebine bakmayız bizi asıl ilgilendiren sonuçlardır ne yazık ki . Sebebi ne olursa olsun bazı suçları işlemenin doğru olmadığını hepimiz biliriz fakat suça sürüklenmiş kader mahkumu dediğimiz o insanları neden dışlarız madem güzelleşsin istiyoruz hayat neden topluma tekrar kazandırmak yerine suça daha fazla iteriz ? İnsan insanın celladı mantığındaki uzaklaşıp iyi yolu seçen zaten iyilikte kötülüğü seçmiş yada seçtirilmiş insanlara neden bir şans verip hayatının geri kalan kısmını düzgünce yaşaması için yönlendirmeyiz ? İşte danışanımın tekrar ceza evine ve suç işleme korkusuna sebep olan şeyde tam buydu. Yaşamına kaldığı yerden devam edecek küçüklükte olduğu gibi bir de sabıkalı biri olarak dışlanacak ve bu sebeplerden dolayı tekrar ceza alabilecek . Kaygılarının sebebi sadece kendi düşünce davranışları değil gelecekte kendisini bulabilecek sorunlar karşısına çıkacak sıkıntılardı. Öncelikle toplumun sağlığı açısından insanları yargılamak yerine tekrardan kazanmaya çalışmamız gerekiyor . Çocukluktan itibaren baskılanma , dışlanma , şiddet gibi unsurların azalması hatta ortadan kalkması adına kendimiz ve çevremizde sorumlu olduğumuz insanlara , geleceklerini de düşünerek yaklaşımlarda bulunmamız açacağımız ufak yaraların ileri de daha büyük yaralara sebep olacağını bilerek adımlar atmamız gerekiyor . İnsan insanın kurdu değil yarasına merhem olmalı. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI