ŞÜPHECİ (PARANOİD) KİLİŞİK BOZUKLUĞU  - KLİNİK PSK. AYGÜL KILIÇ

30 Temmuz 2020 Perşembe

Bir tür kişilik bozukluğu olan paranoid kişilik bozukluğu kişinin başkalarına karşı kuşku içinde yaklaşıp, insanların davranışlarını kötüye yorumlaması ile beraber ortaya koymuş olduğu güvensizlik belirtileridir. Bu kişiler ortada herhangi bir kanıtı olmamasına rağmen başkalarının kendilerine karşı kötülük düşündüğünü, kötü şeyler olacağını, onu aldatacağını, zarar vereceğini düşünebilirler.

Örnek olarak bir kişi ona karşı bilmeden bir hata yapsa bunu planlı yapmış olarak algılayabilir, eleştirileri asla kabul etmezler, kimi zaman olumlu eleştiri yaptığınızda dahi bunu yanlış yorumlayabilirler. Şüpheci, kinci ve düşmanca tavırları öfkelerini ortaya farklı şekilde koymalarına sebep olabilir. Kimi zaman zarar verici olabilirler.  Bu durum doğuştan mı ya da yaşanmış olan bir durumun sonucumu ortaya çıkıyor bir kesinlik verilemez fakat kişinin ne zamandan beri böyle düşündüğü, artık hastalık boyutuna gelip yaşam kalitesini ne zaman bozmaya başladığını analiz edip ona göre uygun tedavi şekilleri sunulabilir.

30 yaşında erkek bir danışanım evli ve 2 çocuk babasıydı. Ailesinin ve elimin ısrarları üzerine danışmanlık almaya karar vermişti. Seans içerisinde şu cümleleri kurdu; eşim benim arkamdan iş çeviriyor, planları var, görüştüğü insanlar olduğunu düşünüyorum? Peki bu durumu ne zaman anladığınız, böyle düşünmeye hangi durumdan sonra başladığınız diye soru yönelttiğimde, elinde hiç bir kanıt olmadığını sadece hislerinden dolayı böyle düşündüğünü söyledi. Peki, bu durumu kimlerle paylaştınız diye sorduğumda önce ailem ile paylaştım. Sonra böyle bir şeyin olmadığını söylediklerinde onlarında bu plan içinde olduğunu anladım ailem ve eşim benimle ilgili planlarlar kuruyor diye yanıtladı.

Ruhsal muayene ve analizler sonucunda kişinin 2 yıl önce kötü bir olaya şahit olduğu o günden sonra bu belirtilerinin yavaş yavaş ortaya çıktığı şuan ise akut bir şekilde ilerlediği ortaya çıkmış oldu. Kişinin sadece kendisini haklı görmesi ve hastalığı kabul etmemesi bizim için tedavi sürecine başlamamızı engellemişti. Bu tip kişilerin Hasta olduklarını kabul etmesi çok zordur. Hep kendilerini haklı olarak görüp, karşısındaki insanı zarar verici ve sorunlu olarak görürler. Bu yüzden terapi yada tedaviye uyum sağlamaları imkansız değil fakat çok zordur. Bu nedenle çevresindeki insanlara çok fazla iş düşmektedir. 

 Bu tür kişilik bozukluğuna sahip kişiler bir kişiye karşı güvensizlik hissediyorlarsa başka bir kişiye sığınabilirler. Eğer sığındıkları kişi onları desteklemez ise o kişiye karşıda şüphe içinde olurlar. Bir diğer açıdan bu duruma obsesif kompulsif ( takıntı ) bozukluk, anksiyete, depresyon, madde ve alkol kullanımı gibi hastalıklarda eşlik edebilir. Erken teşhis edilip, tedaviye başlanılması gerekir. Aksi halde hem kişinin hem de çevresindeki insanların hayatı giderek çekilme hale gelecektir. Çünkü bu tip insanlar geçinilmesi güç ve size sürekli sorun yaratacak insanlardır. Sizler kendinizde ya da çevrenizdeki bir kişide böyle bir durum olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzman desteğine başvurun. Unutmayalım psikolojik sorunlar ertelemeye gelmez...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI