YALAN SÖYLEME HASTALIĞI (MİTOMANİ) - Klinik Psk. Aygül Kılıç

9 Ağustos 2019 Cuma


Her insan evladının tanıdığı hayatımızın, hanemizin, işimizin, aşkımızın hemen hemen her şeyin içerisinde olan o ucuzdan da beter bedava olan şey ; ‘YALAN ‘ Ben yalan söylememle başlayan cümleleri birçoğumuz duymuşuzdur. Hiç yalan söylemeyen insan var mıdır? gerçekten.. Okurken hadi oradan dediğinizi duyar gibiyim tabiki de hadi oradan. Her insanın yaşam öyküsünde yalan vardır. Bu durum yaşına ve içinde bulunduğu duruma göre değişim göstermektedir. Yalan doğruyu manipüle etmektir. Peki ya neden? Neden ihtiyaç duyarız yalan söylemeye? 
National Geographic dergisi bizler için bunu araştırmış;
İnsanlar (yüzde 22) en çok bir yanlışı veya kötülüğü örtbas etmek için yalan söylüyor. “Maddi çıkar edinmek”  için yalan söyleyenlerin oranı yüzde 16. İnsanların yüzde 15'i paranın ötesinde bir yarar sağlamak” için bu yola başvuruyor. Yüzde 14'ü durumu kurtarmak için, yani birini başından savmak amacıyla yalan söylüyor. Yüzde 8'i karşısındakini etkilemek, olumlu bir imaj yaratmak amacıyla yalana sarılıyor. Yüzde 8'i karşısındakini etkilemek, olumlu bir imaj yaratmak amacıyla yalana sarılıyor, Yüzde 5 ise, -ki bu benimde başvurduğum bir konu-  mizah yapmak ve gırgır geçmek için yalan söylüyor. Hemen bir hatırlatma yapayım. Mizah ve gırgır konusunda işi abartırsanız bazı arkadaşlarınızı da kaybedebilirsiniz.. Dozunu ona göre ayarlayın derim. Fedakârlık için yalan söyleyenlerin oranı yüzde beş gibi düşük görünse de, katlanılan durum açısından büyük ahh analarımız :) Sırf başkasını incitmemek için yalan söyleyen de var, toplumsal nezaket gereği ortama uyarak palavraya katılan da... Araştırmanın en dikkat çekici bölümü ise şu: İnsanların yüzde 7'si hiçbir gerekçesi olmaksızın, öylesine, durup dururken yalan söylüyor. Az yalan söylenmez; yalan söyleyen her yalanı söyler demiş Victor Hügo. Ne güzelde söylemiş.  Bir defa bulaştığı zaman çıkmayan kolay yolla edinile bilinecek bir suç. Kendini yok sayıp karşı tarafı aldatmaya çalışmak amacı ne olursa olsun ne kadar masum olabilir ki ? Her yalan söyleyen insan mitomani midir? Sorusunun cevabı ise hayır. Patolojik boyutta ise kendisini yalan söylemekten alıkoyamıyor gerekli yada gereksiz olan her yerde yalana başvuruyor ve bu durumu normal karşılıyor ise bu bize mitomani olabileceğinin bir işareti oluyor fakat kesin bir tanı koyulabilmesi için kişinin yaşam öyküsünün ve ruhsal muayenesinin alınması gerekmektedir. Şunu unutmamak gerekir ki yalan geçici, doğru ise sürekli ve kalıcı kurtarıcıdır. Şimdi seçim sizin …

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.