YAS VE ÖLÜM PSİKOLOJİSİ - Klinik Psk. Aygül Kılıç

23 Ağustos 2019 Cuma


Bu yazıyı yazarken diğer köşe yazılarından farklı olarak bu acıyı şuan en çok yaşayan ve yas süreci içerisinde olan bir birey olarak yazıyorum. Süreci anlatırken hem kendi duygularımı hem de bu dönemde oluşacak psikolojik sorunları da anlatacağım. Sevdiğiniz bir kişiyi bir daha görememe,  onun kaybı yaşamdaki en ağır sınanmalardan bir tanesidir. Bizim kontrol edemediğimiz bir daha geri dönderemeyeceğimiz ve bunun sonucunda yaşayacağımız bir takım sorunlar olabildiğince doğaldır. Bu süreç içerisindeyken kişilere müdahale etmemek en doğru olanıdır. Çevredeki insanlar ateş düştüğü yeri yakar misali birçok tavsiyelerde bulunabilir ama bırakalım kişi yas dönemini yaşayabildiği kadar yaşasın. İlk olarak ölüm haberi ile birlikte sevdiği yakın insanlara sakinleştirici yapmayı düşünürler en büyük yanlışlardan bir tanesidir o anki duygu durumunu bir ilaç tarafından bastırmak ileride şok etkisi geçtikten sonraki süreçte kişiyi daha büyük üzüntüye koyacaktır o yüzden bırakın o an acısını yaşasın. Diğer süreçlerde cenaze, gelenler derken kişi tam anlamıyla ölümü kavramayabilir zaman zaman inanmayıp unutup hiçbir şey olmamış gibi de davranabilir Buda normal süreçlerden bir tanesidir. Gel gelelim herkes çekildikten ve kişi o yas sürecine girdiğinde ki oluşacak sorunlara; 1. Evrede kişi tam olarak olayı kavrayamadığı için içsel bir huzursuzluk, donukluk, şaşkınlık bazen ağlayamama sanki dalgın ve unutmuş gibi hissedebilir. 

2. Evrede Kişinin yokluğunu hissettikçe ağlama, küçük panikler, depresyon belirtileri ve yoğun bir üzüntü hissedebilir. Sürekli ölen kişiyi düşünüp yaşamına devam ederken kendisini suçlu gibi hissedebilir. Öfke patlamaları tahammülsüzlük, tek kalma korkusu sürekli bir şeylerle meşgul olmaya çalışma fotoğraf ve videolara bakma yaşayabilir. 

Evre de artık yokluğu kabullenmeye ve ölümü tam olarak kavramaya başlar. Burada kişinin acısı biraz daha dinmekte ama özlem devam etmektedir. Depresyon semptomları kendisini gösterir hiçbir şeyden tat alamama, bitkinlik, yorgunluk çaresizlik gibi... Evre de Artık tamamen ölümü kabullenmiş olup anılarla yaşamaya onu çevresine anlatmaya ortak tanıdıklar akrabalar aile ile bu acıyı ve onunla olan anıları anlatmaya başlar artık eskisi kadar yaşanan durum canını acıtmamakta kabullenmenin verdiği duygu durumu ile daha rahat olup ölümün hepimiz olacağı gerçeği ile hayatın devam ettiğini kabul edip yaşamına devam etmeye başlar. Sevdikleriniz kaç yaşında olur da olsun ölümün yüzü soğuktur ama en acısı da ani ölüm olup beklenmedik bir durumda psikolojinizi daha çok harap edecektir. Fakat ölüm hepimiz için neye inanırsak inanalım bir gün insanın öleceği ölümsüz olmadığı gerçeğini unutmayalım ve sevdiklerimiz hayatta iken kalp kırmadan onlarla daha çok zaman geçirmeli kaybettiğimiz de bu anıları hatırlayıp keşke demeden yaşamımıza devam etmeliyiz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.