ZAYIFLAMA HASTALIĞI (TAKINTISI) ANOREKSİA NERVOZA - KLİNİK PSK. AYGÜL KILIÇ

28 Mayıs 2020 Perşembe

Son zamanların moda hastalığı haline gelmiş, kişiye yoğun bir kilo alma (şişmanlama) korkusu yaşatan ve bazen zayıf olmasına rağmen kendisini hala şişman hissetmesidir; Anoreksia Nervoza

Zayıflama hastalığı (takıntısı) ile ilgili yazı yazmayı son zamanların popüler şarkıcısı İrem Derici’nin yaşadığı üzücü olay sonucunda karar verdim.
Peki, nedir bu kişileri odak noktasını sadece kilo vermeye sürükleyen yeme bozukluğu? Neden hayatlarını tehlikeye atacak, sağlık problemlerine sebep olacak organlarını tahrip edecek ve hatta ölümle sonuçlandıracak bir takıntının peşinden gider insanlar? Öncelikle kişi kilolarının fazla olduğunu düşünerek diyete başlar. Kilo verme ile ilgili bir çok araştırmalar yapar. Gün içindeki tüm düşüncelerini kilo ile ilgili durumlar kapsar. Kilo vermeye ve insanlar zayıfladıklarını söylemeye  başladıkça takıntısı daha da artar.

Daha fazlasını ister ve sonu olmayan bir yola girer. Kimi zaman hiç yememek ister kimi zaman kusma, kimi zaman egzersiz ve kimi zaman zayıflatan haplar kullanımı görülür. Artık takıntısından dolayı normalin çok altında bir kiloya sahip olmuştur. Sosyal ortamından uzaklaşmış saldırgan, sinirli davranışlar ve öfke patlamaları yaşar. Mide, bağırsak rahatsızlıkları, adet sorunları, hastalığı kabul etmeme, kendisini hala kilolu görme, su içse dahi sürekli kilo alma ,kalorisi düşük yiyecekler tüketme, yemeği biraz kaçırdığını düşündüğün de kusma, sık sık hastalanma, kansızlık, vitamin eksikliği, diş ve diş eti hastalıkları, cilt sorunları gibi birçok problem ile karşı karşıya kalırlar. Artık tam anlamıyla  hastalığın içerisine düşmüş hem psikolojisini hem de fizyolojisini tehlikeye atmış olur. 
Bu hastalığın bilimsel olarak bir nedeni bulunamasa da yoğun olarak dikkat çekme, memnuniyetsiz kişilik yapısı, mükemmeliyetçilik kişilik yapısı, özgüven eksikliği, bir takım kişilik problemleri hastalığı tetiklemektedir. 


Kişilerden aldığımız en merak edilen sorulardan bir tanesi; Anoreksia hastalığının tedavisi mümkün müdür?

Tabiki de mümkündür. Öncelikle kişinin hasta olduğunu kabul etmesi ve kendi isteği ile tedaviye başlanılmalıdır. Kişinin yaşam ve yeme öyküsü, ruhsal muayenesi alınmalı normal vücut ağırlığının yüzde 15 olması gerekmektedir. Daha sonra hastalığı tetikleyici unsurlar ve takıntının kaynağı bulunmalı, takıntıyı minumum seviyeye indirecek ödev yöntemleri, kişinin kendisini rapor edebileceği bir çizelge ve yemek yeme ile ilgili duygu-düşünce-davranış programı oluşturulmalıdır. 

Peygamber efendimizin de söylediği gibi; Sıhhatli olmak en büyük nimetlerdendir. Çünkü ,dünyayı kazanmak da , ahreti kazanmak da sıhhatle mümkündür. 


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI