ZOR İNSANLARLA BAŞA ÇIKMAK - Klinik Psk. Aygül Kılıç

11 Nisan 2019 Perşembe

Nedir bu zor insan diye adlandırdığımız ya da tabir ettiğimiz insan? İnsan mıdır zoru zor yapan , zormudur insanı daha da zorluklara  sokan ?

Son zamanlarda sürekli duyduğum bir kelime olması üzerine yazmaya karar verdim. Zaman geçtikçe zorlaşan yaşam koşullarının daha çok gerginleştiği bir toplum içerisinde yaşıyoruz. İş yerinde, evde, arkadaş ilişkilerimiz de her yerde rastlayabileceğimiz geçinilmesi güç insanlar mutlaka ki var!

Belki de ilk yapmamız gereken şey çevremizde ki insanların bizimle aynı bakış açısından olacağını, onları değiştiremeyeceğimizi kabul edebilmemizdir. Ne yapsak yapalım kendimize kabullendiremediğimiz annemiz, babamız, memnun edemediğimiz eşimiz, kavgacı bir sürücü, ikna edemediğimiz meslektaşlarımız ya da müşterilerimiz işte bu insanların hiç birini değiştiremeyeceğimiz için onlarla da yaşamaya alışmamız gerekiyor. Tüm zor insanların inatçı, kaprisli ve hırslı olduğu söylenir. Fakat unutmayın ki, zor olmak bir insan yapısı değil davranıştır ve  insanlasın kişiliğini değil fakat sizlere olan davranışlarını değiştirmek sizin elinizde. Birçok kişi çevresinde ki zor insanlardan şikâyet eder. Aslında zor insan diye bir şey yok, zorlayıcı davranışlar var. 


 

NE YAPABİLİRSİNİZ?

İlk kural, boşuna çabalamayın!
İkinci kural , değiştirmeye çalışmayın!
Üçüncü kural, olduğu gibi kabul etmeye çalışın!

Öncelikle her insanın farklı bir duygusu , düşüncesive davranışı olduğunu kabul edip bu 3 önemli faktör üzerinde çok fazla oynamalar yapmaya çalışmayın. Onların kafası sizinkinden farklı çünkü; bu tarz insanlar istediklerinden daha çok neyi istemediklerinin tarifini daha kolay yaparlar. Eğer böyle bir insanla karşı karşıya iseniz ona neistediğinden çok ne istemediğini sormanız daha doğru olur. Eğer negatif, iletişime kapalı , hayır diyen biri ile konuşuyorsanız sinirli ve saldırgan olmanız daha kolay olacak ve durumu daha da zorlaştıracaktır. Kendinizi kontrol etmeye ve sakin kalmaya çalışıp başka bir yol deneyin! Konuştuğunuz bireyin olumlu niyetini bulmaya çalışın. Karşınızda ki kişinin negatif davranışlarının altında pozitif bir mesaj olduğunu düşünerek, ona daha sabırlı yaklaşabilir hatta sempati duyabilirsiniz. Bu şekilde daha az stresli bir iletişim kurmuş olursunuz. Neden bu durumda olduğunu , davranışının altında yatan bir takım sebepler olabileceğini düşünüp , empati yolu ile yargılamadan iletişim kurmaya çalışın. Tekrar ederek söylüyorum ki zor insan yoktur, zorlaştırılmış insan davranışı vardır. 

Kolayı zor yapmakta , zoru kolay yapmakta  bizlerin elinde öyleyse şimdi sıra sizde!

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI