MASKELERİMİZİ SOKAKLARA ATMAYALIM!  - MEHMET ŞAHİN

16 Eylül 2020 Çarşamba

Pandemi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkisini sürdürüyor. Aylardır başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlar “maske, mesafe ve hijyen” konusunda uyarılarına devam ediyor. Televizyonlarda Bilim Kurulu üyeleri benzeri şekilde açıklamalarda bulunuyor. Kısıtlamalar ve alınan tedbirler ile salgın belli bir oranda geriledi. Ancak “Yeni normalleşme” döneminde tedbirlerde “zafiyet” gösterilmesi ile salgın yine tırmanışa geçti. Birçok tedbirde yine başa dönüldü. Bu kaygı verici bir durum…

Maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Vatandaşlar artık sokakta önemli ölçüde maske takıyor. Ancak başka bir sorun ortaya çıktı. Kullandığımız maskeleri sokaklara atıyoruz. Yollarımız rastgele atılmış maskelerden geçilmiyor. Kullandıktan sonra “Tıbbi bir atık” haline gelen maskelerin sokaklara atılması büyük bir hata! Uzmanlar bu konuda da önemli ikazlarda bulunuyor. Her maske aynı zamanda virüs açısından potansiyel bir risk demektir. Çevre kirliliğine de neden olan maskelerimizi bir çöp kutusuna atmak zor olmasa gerek. Bu bir vatandaşlık görevi ve sorumluluktur. 
Maske konusunda toplu taşımada da sıkıntılar göze çarpıyor. Halen kimi yolcular araca binerken maske takmıyor. Ve bazı sürücüler de buna göz yumuyor.  Bir kişiye “göz yumulduğunda” onlarca yolcunun tehlike altına girmesi demektir. Bu hususa da ciddi dikkat edilmesi gerekiyor.  

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI