YAZMAK! - MEHMET ŞAHİN

2 Mart 2020 Pazartesi

İnsanlık tarihinde ilkyazı sistemi olan çivi yazısı Sümerler tarafından geliştirilmiştir. Duygu ve düşünceyi özel işaret ve harflerle anlatmak anlamına gelen yazının icadı ile tarih başlar. Yazmak; görmek, hissetmek, duymak, tatmak, koklamak; kısacası beş duyu organı ile zihinde oluşan terkiplerin kelimelerle ete kemiğe bürünmesidir…

Yazmak; okumak, araştırmak, hayal etmekle kalp ve kafada sentezlenen veya mayalanan fikirlerin kaleme alınmasıdır… Bir arı misali her çeşit çiçekten toplanan bitki özlerinin petekte bala dönüşmesidir… Yazmak; yaşanmışlıkların her türlüsünün satırlara dökülmesidir… Acıların, sevinçlerin; duyuşların ifadelerle kâğıt üzerinde resim edilmesidir. Yazmak aynı zamanda iz bırakmaktır…Tarihe belge bırakmaktır.

Yazmak emek, bilgi, birikim; çalışmak, beyin sancısı çekmek gerektirir. Dağarcıkta filizlenen düşüncelerin kelimelerle şahesere dönüştürülmesinin de elbet yöntemleri vardır. Yazmanın bir içeriği, üslubu ve tarzı vardır. Kimisi öykü, kimi hikâye, kimi roman, kimi günlük yazar. Bazısı yıllarını verdiği bilimsel araştırmalarını yazar. Yazmak; bazı insanlar için tutkudur, aşktır, hayatının bir parçasıdır.

Sait Faik, “Yazmasaydım, delirecektim” demiştir. Birçok alanda eserler veren Amerikalı yazar İsaac Asimov, "Hangi nedenle nefes alıyorsam, o sebeple yazıyorum. Zira yazma uğraşım olmazsa sanırım ölürüm." diyerek, yazmanın yaşamındaki önemeni dile getirmiştir. Yazmanın zihni dinamik tutar ve bunun kişi psikolojisi üzerinde olumlu etkilerinin olduğu belirtiliyor. Örneğin; başkalarına anlatamadıklarını günlüğüne yazan kişilerin rahatladığı ifade edilir.

Burada sözü gazeteci ve yazma ilişkisine getirmek istiyorum. Bir gazeteci kalemiyle; yani yazdıkları ile vardır. Çağının tanığı, olayları birebir yaşayan ve bunları haberleştiren; rapor veya hikâye haline getiren gazetecidir. Yazmaktır; gazeteciyi farklı ve güçlü kılan…

Son söz; söz uçar, yazı kalır. Yazmak zevkini ancak yaşayan bilir.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI