Ali Haydar Bozkurt’u klonlamak isterdim - Murat Yıldırım

12 Mart 2019 Salı


Bu kentte adam gibi bir şey olmuyor derken fazla mı önyargılıyız ya da kimse Adana’ya değer vermiyor derken birilerine haksızlık mı ediyoruz? Ben de bu şekilde düşünenlerdendim. Ta ki Toyota’nın CEO’su Ali Haydar Bozkurt’la tanışıp biraz sohbet edip röportaj yapıncaya kadar. Onu biz Portakal çiçeği Karnavalı’nın yaratıcısı olarak tanıyoruz. Büyük iş gerçekten bu karnaval. Hiçbir siyasi güç, hiçbir sivil toplum örgütü tek başına bu kadar farklı yapılardaki, farklı görüşlerdeki, farklı etnik kimliklerdeki yüz binlerce insanı bir araya toplayamaz. Ali Haydar Bozkurt bunu başardı. Bu satırları okuyacak olsaydı eminim bana çok kızardı. Çünkü röportajımda ben ne kadar bu karnavalın üzerinde durup, kendisinin çok önemli bir iş başardığını, Adana için çok önemli bir değer olduğunu belirttiysem ya da ima ettiysem o anında geri çekiliyor ve kendisini bu başarıdan tamamen soyutluyor, saf dışı bırakıyordu. İnanılmaz mütevazı bir adam, inanılmaz beyefendi, inanılmaz donanımlı, inanılmaz bakımlı ve inanılmaz Türkçe’ye hakim. Hani bir ulusal ekranda program yaptır, yemin ederim reyting rekorları kırar.

“Bu işi sadece bir kişiye ya da kuruma mal etmek, bu işe katkı koyan birçok insana ve diğer kurumlara haksızlık etmek olur. Hasbelkader bu işin fikir öncülüğüyle anılıyorum. Eyvallah sağ olsunlar ama bu işin başarılı olmasını bu temel ilkelere bağlı olmamıza borçluyuz. Neydi bu temel ilkeler. Demiştim ki birinci ilke bu karnaval yüzlerce binlerce yıl kutlanmaya devam edecek.  Bir çeşit Hıdrellez olacak. Artık Nisan ayı geldiğinde insanlar ortak olarak Adana’ya gelmek istiyor. Nisan’da Adana’da olmak istiyor. Bunu herkes biliyor. Bu bir geleneğe dönüşecek ama bir gün geldiğinde kimse bu karnavalı kimin yaptığını bilmeyecek. O nedenle benim fikir babası olmam bu karnavalın başarısını üstlenmemi gerektirmez. Bu karnaval Adana’nın olmalı. İşte bu düşünceyi insanlara çok iyi aktardık ve Adana halkı bu işi doğru okudu, karnavalına sahip çıktı” diyor Ali Haydar Bozkurt.

Yani, “Ben” diye bir şey yok “Biz” varız diyor. Sıfır ego, sıfır kibir. Harbiden Adana sevdalısı biri. Karnavalın belirli bir kesime ya da görüşe angaje edilmemesi konusunda çok hassas. Şu sözlerinden anlıyorum bunu: “Bu işin arkasında siyasi ve ticari destek de olması lazım. Yerel yönetimler, STK’lar, tüm siyasi kurum ve kişiler, milletvekilleri, belediye başkanları herkes karnaval süresince siyasetten ayrı kalınacağını çok doğru okudu. Bugüne kadar yaptığımız iş dünyada ve Türkiye’de yapılan benzerlerinden çok farklı bir iş. Biz dedik ki bu işi milyarlarca liralık bütçelerle yapmayacağız. Çünkü bütçe yükseldikçe sürdürülebilirlik durumu azalıyor. Bu karnaval gönüllük esasına uygun düzenlendi. Herkes katkı koymalı dedik ve herkes katkı koydu. Herkes sahip çıktığı için de yüzlerce aktivite kendiliğinden gerçekleşti. İki haftalık süre içinde Adana’nın farklı sokaklarında 187 aktivite gerçekleşti. Amacımız da buydu zaten. Çok büyük paralar ödeyerek değil bu işe katkı koyacak gönüllü sanatçılara kapımızı açtık. Tüm sanatçılara açık bir karnaval oldu yani. Amatör gruplar, genç yetenekler kendilerini ifade etme olanağı buldu. Bu iş bin imece işi. Bir çeşit sivil inisiyatif”.

Kendisiyle daha fazla konuşabilmeyi, sohbet edebilmeyi çok isterdim. Çünkü böyle insanlar gerçekten çok az bulunuyor. O zaman bu gibi adamları klonlamak lazım diye düşündüm kendi kendime. Sizce de öyle değil mi? 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI