ASLINDA BİR HİÇ’SİNİZ - MUSTAFA KEMAL EVREN ÇİĞİL

12 Ocak 2021 Salı

Herkes oldunuz. Nefes oldunuz mesela. Sonra yaralara çare oldunuz. Tarihsel süreçte Fatih oldunuz, yetmedi Abdülhamid, derken Ata’m oldunuz. Osmanlı torunu oldunuz, yenilikçi, ikinci eskici, beşinci Avrupacı, uzaktan gelen hancı, sokaktaki camcı, taksimdeki yabancı oldunuz.
Hakkari’de şehit düşen Mehmet, gurbette yorulan Ahmet, maden işçisi Akın, mevsimlik işçi Ayşe, bakkal bekleyen Leyla, tarım emekçisi Osman, sanayideki çırak Ali oldunuz.
Hrant oldunuz, Yaşar oldunuz, Cengiz oldunuz, Özdemir oldunuz, Kalın oldunuz, Gümüş oldunuz, Pamuk oldunuz, Şafak oldunuz, Kavak oldunuz,  Ulkayrak, Huylu, Canik, Tonguş, Burtaç oldunuz.
Her şey oldunuz olabileceğiniz. Suni gündem içerisinde sanal alem olan whatsup bile oldunuz bugün.  Bazen bir öğrencim denk geliyor ve diyor ki; “Hocam ben yurtdışında okuyacağım çünkü ben bu döngünün içinde yer almayacağım. Burada herkes kahraman, herkes her şey. Her şey bayat ve herkes bayağı’’.  Ülkemin güzelliklerini anlatırken sesimi durdurup ekliyor; “Hocam bana vatan topraklarının güzelliğinden, sahip olduğumuz hazinelerden, geldiğimiz köklerden, edindiğimiz deneyimlerden, tarihimin şiddetli zaferlerinden bahsetmeyin. Dün dünde kalmadı mı? Ben eğer dün olsaydım, bugün ben dünkü annem, annem bugünkü ben ya da ben dünkü atalarım dünkü atalarım da bugünkü ben olmaz mıydık?’’
Ne diyebiliriz? Ne cevap verebiliriz?
Sizin sözünüz kaldıysa o öğrenci gitmesin, hevesi burada kalsın, yarınlarını burada yaşasın.
Dün herkes olduk değil mi? Peki yarın ne olacağız, diye haykırdık mı? Hep dünü yaşadık, dünle beslendik, dünle yeşerdik, dünle gurur duyduk, dünle kıyas yaptık, dünle uyuduk.
Peki siz dün her şey oldunuz, herkes oldunuz ya hani Ben bugün “olmak’’ hakkımı kullanmak istiyorum. Ben “melek ipek’im”.  Eşinin işkence yaptığı, ters ilişkiye zorlayıp baygın halde tecavüz ettiği, çocuklarını öldürmekle tehdit ettiği O yüce kadın olmak istiyorum. Karısına bu işkenceleri yapan ve çevresinde namazlı niyetli diyerek sevilen bu pezevenk kim olmak istiyor?
Herkes her şey oldu ama bir türlü meselelere çözüm olamadı. Herkes bir isim oldu ama bir türlü akıl olamadı ya da aklını kullanamadı. Bugün siz; Boğaziçi, whatsup, Amerika, dolar, darbe, başörtüsü, virüs, aşı, ekonomi, işsizlik, Suriyeliler, susuzluk, survivor olacaksınız… O nedenle ben dün asla sizler gibi olmadığım için tek hakkımı insan olmaktan yana kullanıyorum. Bugün günlerden “Melek İpek’’. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI