ÖLÇÜLÜLÜK - MUSTAFA KEMAL EVREN ÇİĞİL

25 Mart 2020 Çarşamba

Bir insan yani bir vatandaş… Bir Müslüman yani bir Türk… Bir eğitimci yani bir öğretmen… Bir yazar yani  bir kitap, dergi ya da gazete… Bir aydın yani toplumu etkileyen… Künyemde yazılanlardan bir kısmı bunlar. Hecelerin bozulacağı vaktin yaklaşacağını bundan bir ton zaman önce yazmıştım. Eşik denilen kavrama dünyanın ulaştığını tonca zaman önce belirtmiştim.
Şimdi manik ve depresif atak günlerine geldik. İçine s.çtığımız dünyanın tek gebereninin yine insan olacağı belli değil mi?

Önce can diyerek ailemi ve öğrencilerimi mobilizasyon yaptım bundan aylar önce. Klasikleşen şu sözümü geçenlerde bir öğrencim tekrar yorumladı. Ne demiştik; gün gelince anne, baban, çevren, belki de herkes şeytan olacak Azrail’in olacak o nedenle planlamanı iyi yap dünya iyi bir hale gitmiyor…
Gün geldi öyle olmadı mı?

Toplum mühendisi olma vaktiniz geldi. Gözüne bakınca tanımak değil mesele, gönlüne bakınca kalbinizi ne kadar yıkadığınızdır mesele. Sistem çökecek mi? Çökmez.  Fakat süreç artık yangın yeri! Dertler saracak etrafı, karanlık olacak şehirler, canı yanacak birçok ülkenin ama bu esnada yalanlarda kalmayacak hiç kimse! Kalmamalı! Gerçek farklı olursa yol kayacak. Kaymamalı!  Şarkı bilmediğimiz bir dilde çalarsa toplum kabaracak! Kabarmamalı!

Yani; artık psikolojik yalnızlaşmanın başındayız. Vurgu yapılan şeyler, televizyonlara sürekli çıkıp papağan olan tipler, aynı konunun tekrar tekrar konuşulması, oradan buradan duyulanlara yaratılan algılar, gece yarısı yapılıp dengemizi bozan açıklamalar, korkutarak yapılan baskılar bizi daha da sabahsız bırakmaya devam edecek.
En önemlisi de şu olacak: Yapılan yanlış yorumlamalar. Bir örnek vereyim; yaşlı insanları eve kapat, çıkma de, nefes alma de, yürüme de, gitme de, mahvet psikolojilerini fakat bu esnada aynı evde yaşayan gencimiz, babamız, annemiz ekmek derdinde, keyfin derdinde, mangal peşinde, asker uğurlama şenliğinde çarşı pazar dolanacak ya da rahatlamak adına yol yol koşacak! Eee! Virüs nerden gelecek bu izole yaşlılara!

 Yaz kızım; yaşlılar evde yakınları tarafından öldürülmeyi beklesin!

Sabah en çok o masum yaşlı amcaya üzüldüm. Hastaneye gittim  sonra beni dolmuşa almadılar ve sana ceza keseceğiz diyerek dalga geçen gençler!  Ya da evlatlarım diyerek feryat eden Fatih Terim’i bu hale getirenler.

 Kendisini toplum mühendisi yazan herkesin künyesine bir daha bakalım.
Yorumlarınızın; insani, vicdani, ilmi, dahi ve sesli olması sizi koruyacaktır. Psikolojik çağın eşik dönemine yaklaşırken planlamanızı düzgün yapın.
 Kimse yalnızlığa alışkın değil…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI