YOLCULUK - MUSTAFA KEMAL EVREN ÇİĞİL

9 Eylül 2020 Çarşamba

Erciyes Üniversitesine söyleşi için gelen Cem Karaca sürenin sonuna geldiğinde kalkmadan evvel "gençler başka sorunuz yoksa sanırım bu kadar" veya buna benzer bir cümle sarf eder. Belki de ilk kez böyle bir üstadı karşısında gören gençler heyecanlanır ve neyse ki o sırada mikrofonu kapan genç herkese tercüman olarak "bir parça bir şeyler mırıldanır mısınız?" der.
Cem Karaca gülümser, yerinden kalkıp sahnenin önlerine doğru yaklaşır, kendisine uzatılan mikrofonu elini "gerek yok" anlamında uzatarak kibarca geri çevirir. Gözlerini kapatıp başını hafifçe yana eğer ve söyler. "KAH ÇIKARIM GÖKYÜZÜNE SEYREDERİM ALEMİ, KAH İNERİM YERYÜZÜNE SEYREDER ALEM BENİ.."

Bugün, daha dün koşarak gittiğimiz sokaklara, keyifle el ele verdiğimiz sofralara, bağdaş kurup muhabbet ettiğimiz çardaklara, göz kulak olduğumuz okullara hasret kaldık.
Hasret arttıkça özlemin ne olduğunu daha iyi anladık. Buna karşın yine de yalnızlığa alışamadık. Bana göre bugün dünyanın en mutlu insanları geçmişinde sadakat, sevgi ve saygıyı barındırıp evlilik makamında huzurla yol alan insanlar. Ve yine yalnız olsa da hayatın tadına ruhunun özgün senfonisi ile erişen insanlar.

Paradoks ve ütopik hayatın sonunda insan üretimi kodlanmış bir asalağın dünyaya ders verişini uhulet ve suhuletle bir kenardan izliyorum. Büyüklerin dokunuşuyla insanların kargaşaya yol alması, üretimin yok olup tüketimin hızla zirveye erişmesi ve en önemlisi de neslin evinden uzak kalıp mekanik ya da robotik şekilde asosyal sahnelerde rol almasının ibretlik şarkısına şahit oluyorum.

Neler olacak sorusu yerine? Neler oldu ve ben ne olacağım?  Sorularını sormanın tam vakti geldi artık. Yoksa?
Yoksa kumrular evin içinde aşka, denizler dağa doğru sörfe, insanlıkta uyuşmuş bir beyinle duygusuz bir aleme yol alacak.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI