BİLGİ, EYLEM, AŞK … - Muzaffer KOLİK

27 Mayıs 2020 Çarşamba

Aşk, gerçeğe, bilgiye ve eyleme giden yoldur.. Fakat bunlara ancak gerçek aşkı bilenler aşk yoluyla ulaşabilirler. Diğerleri ise, birçok başka duyguyu gerçek aşk sanmışlardır. Aşkı idealize eden, o aşka ve aşk da ona bir şey katamayacakken aşka yaklaşmayı isteyen  kişiden daha ahmak ve akılsızı yoktur… Gerçek ; aşka, bilgiye ve eyleme giden yoldur. Bilgi; eyleme, aşka ve gerçeğe giden yoldur.

Eylem de bir yoldur. Aşka, gerçeğe, bilgiye giden bir yoldur. Boş bir insan olduğumuzu insanlara bildirmek istemiyorsak ve gerçekten bir şeyler arıyorsak “aşk arıyorum’’ , “bilgi arıyorum’’, “amacım- gayem eylemdir’’ gibi gevezelikleri bir kenara bırakalım.
O halde, aşk eylemdir; aşk bilgidir; aşk gerçektir; sonuçta gerçek AŞK’tır…

İnsan bir semboldür. Aşk da insanın sembolüdür. Aşk öyle bir duygu ki anlatamazsın, derler; belki de yanılıyorlar (aşık olamadıkları için tam anlamıyla) Yazıyı Mevlana'nın bir sözüyle bitirelim: Görünende görünmeyeni ara…
“Konu Aşk olunca yürekler çağlayana dönüşüyor… Aşk , bal mumundan gemilerle ateşten denizlerde yolculuk yapmaktır” diyor, benim Karadeniz Teknik Üniversitesi Edebiyat Bölümü’nden saygıdeğer hocam Prof.Dr.Nazan Bekiroğlu. (Ellerinden öpüyorum.)

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI