DAYANIŞMA RUHU - MUZAFFER KOLİK

5 Nisan 2021 Pazartesi

İnsanlar pek överler dayanışmayı, göklere çıkarırlar adeta. Gençler bir iş başarmak sstiyorlarsa aralarında mutlaka dayanışma olmalıymış. Ben de kişiler arasında dayanışma olmasın, demiyorum, ben de biliyorum dayanışmanın iyi bir şey olduğunu.

Ancak dayanışmanın hangi türlüsünü? Onu bilmek isterim. Bilirsiniz ülkemizde bir çok kişi vardır,aynı yöreden oldukları için;ben şuralıyım,oralıyım, buralıyım,toprağım benim v.s. ticaretine-iktisadına-işini büyütmesine yardım edeceğiz!

Kimileri de vardır;aynı liseden-aynı üniversiteden yetiştikleri için tutacaklar, koruyacaklar, kollayacaklar birbirlerini… Hayata bakış açıları,sosyal-siyasal düşünceleri (zıt düşünceleri) yolları bir değilmiş! Ne çıkar? Bir gün yazılarını beğenerek ve severek okuduğum ünlü bir gazeteci-yazarla konuşma imkanım oldu.
Hiç beğenmediğim,sevemediğim bilmem! Hangi gazeteciden söz açıldığı anda "Benim sevdiğim gazeteci, gene de iyidir o." dedi…  Neden? diye sordum, "Bizim kuşaktan da onun için" dedi. v.s. Doğum yeri dayanışması,soy-sop-sülale-aşiret dayanışması. Çekilir mi bu anlayış?

Gene de sorayım: Milli birlik ve beraberliğimizin altını oymaz mı tuhaf dayanışma ruhu. Doğduğunuz kenti,okuduğunuz okulu,sülalenizi,aşiretinizi düşünüyorsanız, tüm bunları düşünmek ulusumuzun, yurdumuzun tamamını düşünmemek anlamında-boyutunda değil midir? Yazılarını beğenmediğiniz halde,bir gazeteci-yazarı olumlamak (yaşıtınız olduğu için) kusurlarını görmezden gelmek, dayanışma ruhunu çıkarlarımız için koruma kalkanı yapmak değil midir? Ne demektir böyle bağlantıları düşünüp de gerçek düşüncemizi,yürekten inandığımız düşünceleri söylememek?...

Kanaatimce; beğenilecek,sevilecek,övülmeye değer tek bir dayanışma vardır: "Dilde, fikirde, iş’de birlik anlayışı. (Çok kıymetli ve saygıdeğer Türk Dili ve Edebiyatçısı ve Fikir adamı; İsmail GASPIRALI’yı saygı ve rahmetle anıyorum.)  Düşüncelerini şahsi çıkarları için değiştirmeyen, inanç ve ülküsünden vazgeçmeyen insanların dayanışma ruhu kutlu ve daim olsun.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI