HAYATIN YARINI YOKTUR... -3- - Muzaffer KOLİK

23 Mart 2020 Pazartesi

Maalesef, hayatın yarını yoktur. Ayrıca, her gün kendi faal gündemiyle geldiği için, hayatın gündemini tam olarak yaşamaya bir türlü sıra gelmez… En iyisi Tanrı’nın sunumunu yaşamaya hemen karar verip ona göre bir düzenleme yapmalı insan… Bu kararda geç kalırsak ya da tereddüde düşersek, “Meğerse gülüp geçmişim aşkın yanından” diye hayıflanıp dururuz, kalan ömr-ü hayatımızda… 

Unutmayalım ki, hayatı para gibi biriktiremeyiz. Kurutarak veya turşusunu kurup, kilerde muhafaza edemeyiz hayatı… Ya her anını dolu dolu yaşarsınız hayatın, ya da her anını ıskalarsınız… Bugünü hep yarına ertelerseniz, kaybedenler kulübünün en aktif üyesi olursunuz… 

“Yarın söylerim, yarın yazarım, yarın gezerim, yarın hallederim,’’ deyip durursak, o yarın bir türlü gelmez. İşte bu yüzden yazacaklarımızı yazamadan, diyeceklerimizi diyemeden, göreceklerimizi göremeden, bu hayattan uçup gidiyoruz… Naçizane tavsiyem, bir gününüzü hayattaki son gününüzmüş gibi yaşayın;  Bakın bakalım, dünya gözünüze nasıl görünecek…  Bakalım , gün doğumu, gün batımı, içinde bulunduğumuz mevsim, yediğimiz ekmek, içtiğimiz su, çiçekte tomurcuk, tarlada başak gözümüze nasıl görünecek..?

O halde, dünden sonra, yarından önce hayatın değerini bilelim… Son söz atamız Yunus Emre’den: “Mal sahibi, mülk sahibi. Hani bunun ilk sahibi. Malda yalan mülkte yalan. Al! Birazda sen oyalan.” 

YAZARIN ACİL NOTU: Toplum sağlığı için “Evde Kal Adana...”
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI