KİTAPLAR VE HAYAT ÜZERİNE DÜŞÜNCELER - Muzaffer KOLİK

24 Haziran 2019 Pazartesi


Kitaplar gerçekten hayatımızı değiştirebilir mi? Kitaplarla iç içe yaşayan herkes gün gelir,bu soruyla karşılaşır mutlaka. Usta yazarlara göre (çoğunlukla) kitapların bir şeyi değiştir(e)mediği kanaati hakimdir. Benim görüşümse kişisel hayatlarımızda kitapların da başka pek çok karşılaşma gibi bazı şeyleri iyiye ya da kötüye doğru değiştirebileceği yönünde.(Yanılıyor olabilirim.)Kitapları bir buluşma olarak düşünebiliriz.  Kitapların bir şeyi değiştirip değiştirmediği sorusunun cevabını kitap tercihlerinde bulmaya çalışmalıyız, sanırım.   Sadece kendi dünya görüşünü destekleyen kitapları okuyup; ötekileri yok sayan bir insanın hayatını kitaplar asla değiştiremez.
‘’ Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti’’ cümlesi kimi okurlar için bir roman girişinden fazlasıdır. Muhakkak ki ‘’kitapların hayatı değiştirmesi’ni ,’’kitaplarla hayatın yer değiştirmesi’’nden  ayrı tutmak gerekir. 1800’lerden bu yana coğrafyamızda yüzlerce önemli yazar, çok önemli baş yapıtları insanlara sundular. Günümüzde yaşanan vahşetlere ve de savaşlara bakılırsa , kitapların toplumları olumluya yönelik değiştirdiğine dair herhangi bir bulgu yok.
Kitapların bir şeyleri değiştireceğine inanmak, umutla da ilgilidir. Okuma tutkusu da, tıpkı aşk gibi, umut sayesinde varlığını sürdürür.
Bir şeylerin değişeceğine inanmasaydık, okuyor( ve yazıyor) olmazdık…
Kitaplar bazen hayatımıza giren ve renk katan insanlar gibidir…
Kitaplar bazen hayatımızı karmakarışık edip, çekip giden insanlar gibidir…
İnsanların hayatını tamamen değiştirecek bir kitap henüz yazılmadı;  Ama bir gün yazılacağına inanmak gerekir diye düşünüyorum…
Son söz: Atamız Hacı Bektaş-ı Veli’den; “Okunması  gereken  en önemli kitap insandır.”

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI