TÜRKLER - Muzaffer KOLİK

10 Mart 2019 Pazar

Türkler’in  tarih  öncesi çağları, M.Ö. 220 yılına kadar uzanır. Bu süreçte  Teoman Yabgu ortaya çıkarak, Türkçe konuşan kavimleri ve toplulukları bir araya toplayarak ‘’Büyük Türk Hakanlığını, Pasifik kıyılarından, Hazar denizine, Sibirya buzullarından, Çin ve Hindistan ‘a kadar genişletmiştir. Asya kıtasının yarısına Türk egemenliğini kabul ettirmiştir. Sonrasındaki süreçte  Hun(Kun) diye anılan Türk devletinin Başbuğu  ‘’Attila’’ Türk soyundan gelen,Türkçe konuşan tüm kavimleri bir arada tutmayı başararak,Büyük Roma imparatorluğuna baş eğdirmiştir.

İlk çağlarda  Türk kelimesi ‘’Törük’’ şeklinde ifade edilmiştir.  Türk kelimesinin Çin dilindeki karşılığı ‘’Güçlü-Egemen’’ anlamına gelmektedir.

Türklerin cihangirlik vasfı, en eski geleneğidir. Türkler,kendilerini GökTanrının ‘’kırbacı’’ olarak kabul ederler.Türklerde  Tengri-GökTengri inancı hep var olmuştur.

Kaşgarlı Mahmud atamız,  İran destanı olan Şeh-name de adı geçen Alp-er Tunga için  ‘’Ajun Begi’’ yani  ‘’Dünya Hakanı’’ünvanını kullanmıştır. Osmanlı  padişahlarının ‘’Padişah-ı Şah Cihan ünvanını kullanmaları bir tesadüf değil bir kadim gelenektir.

1071  deki  Sultan Alparslan’ın Malazgirt zaferinden sonra Avrupalılar’da artık  Anadolu’yu  ‘’Turkiya’’ yani Türk ülkesi  olarak adlandırmaya başlamışlardır.

Asil ve Necib Türk milletinin  anayurdu olan bu kutlu toprakların son başbuğu Mustafa Kemal ATATÜRK;  Bu realiteyi tüm dünyaya 1923  de son kez hatırlatmıştır.

Vesselam…

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI