Emekçinin ekmeğiyle oynamayın! - RİFAT SÖYLEMEZ

1 Temmuz 2019 Pazartesi

Emekçinin ekmeğiyle oynamayın!

Ayıptır, yazıktır, günahtır

 

Lağım temizleyen bir emekçinin siyasi görüşünden kime ne?

Elbette resmi kurumlara, belediyelere çöçü dahi olarak girecekseniz, mutlak bir siyasi torpiliniz olacak.

Bu o insanların siyasi birer militan olduğu anlamına gelmez.

Elinde süpürgesi ve küreğiyle Adana'nın kavurucu sıcağında cayır cayır alev püsküren asfalt yolları, kaldırımları süpüren, temizleyen işçinin ekmeğiyle oynamak nasıl bir vicdandır?

Allah'ında kulunda affetmeyeceği en büyük günahtır ekmekle oynamak. Gerçekten çalışan, alın teri dökerek hak ettiği maaşıyla ailesini, çocuklarını geçindirme gayretindeki bir insana hiç bir gerekçe üretmeden bir akşam üzeri aniden "seni işten çıkarttık, imzala bu belgeyi" demek, diyebilmek nasıl bir ruh halidir.

İşçi, emekçi sevdası slogandan ibaret insanların ekmekle oynamalarına tanık olduk geçtiğimiz hafta, bu şehirde, işsizliğin rekorlar kırdığı talihsiz Adana'da.

Gerçek emekçilerin ekmeği ile oynayanları sevmemizi beklemeyin.

"Bankamatikçi var" diye diye gerçek emekçilerin, alın teriyle evinin nafakasını kazanma gayretindeki insanların işlerine son verdi Adana Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri.

Çıkartılan işçilerin arasında kaç bankamatikçi yani işe gitmeden avanta maaş alan var bunu ancak Büyükşehir yetkilileri açıklayabilir.

Bankamatikçi torpilli adamdır.

O torpilli adama bu şehrin kavurucu sıcağında yolları süpürtemezsiniz, lağımları, patlayan pis su borularını temizletemezsiniz.

Onlar dün nasıl torpil buldularsa bugünde bulur zaten. Onların torpili dün Zihni Aldırmaz yada Hüseyin Sözlü'dür bugün ise Zeydan Karalar.

Onlar için farketmez!

Benim öfkem, benim isyanım gerçek emekçilerin emeğe saygılı olduğunu söyleyen bir siyasi zihniyet tarafından işsiz bırakılmasıdır.

Bakın seçim döneminde Zeydan Karalar'a sosyal medyada hakaret etmiş, terörist demiş yani emeğinden ziyade trollük yaparak küfür etmiş belediye çalışanları varsa elbette bu çıkışlardan nasibini almalı.

Ben gerçek emekçilerden söz ediyorum.

Kozan'daki sel felaketi sırasında canı pahasına görevini yapan, ölümün kıyısından dönen insanın cuma günü işine son verilmesi gibi vicdansızlıklardan!

Peki bu insanlara niye yalan söylediniz?

Cuma günü mesai bitimiyle başlatılan işçi çıkışlarını öğrendikten sonra sanladım ki seçim öncesi "emeğiyle alın teri dökerek çalışan hiç bir işçimizin ekmeğiyle oynamayacağız milyonların huzurunda şeref ve namus sözü veriyoruz" sözlerinin tipik bir seçim yalanı olduğunu anlamak için çok uzun süre beklememize gerek bırakmadı Zeydan Bey sağolsun!

Henüz üç ay bile dolmadan bu sözlerin klasik seçim yalanlarından ve altı boş vaadlerden ibaret olduğunu gösterdiler bize.

Bakın işlerine son verilen ve daha binlerce emekçinin işine son verileceği en yetkili ağızlar tarafından açıklanan Adana Büyükşehir Belediyesi, ASKİ yada diğer şirketlerinde bir tek akrabam çalışmamaktadır.

31 Mart seçim gecesi Adana Büyükşehir'i 25 yıl sonra sosyal demokrat, sol bir anlayışın kazanmasına en çok sevinenlerden biriyim.

Ama kusura bakmayın sizde kaybolan vicdan ben de hala duruyor.

Bankamatikçileri elbette çıkartacaksınız.

Üstelik somut delillerle bugüne kadar ödenen paraların iadesi istenmeli, bu isimler ve bunlara göz yumanlar hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmalı.

Ama emekçinin, alın teriyle verilen her görevi yapan insanların bir anda işlerine son vermek düpe düz en kibar ifadeyle ayıptır, günahtır, vicdansızlıktır.

Aslında Zeydan Karalar sadece o emekçilere ve ailelerine değil Türkiye'de Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş gibi isimlerle bir anda bu ülkede yaşayan herkesin umudu haline dönüşen CHP'ye ihanet etmektedir.

Zeydan Karalar'ın verdiği sözlerin ne kadar doğru olduğunu hafta sonu yaşanan işçi kıyımıyla görmüş olduk.

Biz Zeydan Başkan'ı geçelimde Sayın Kılıçdaroğlu'nun sözü nereye gitti!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçim öncesi ve sonrası her açıklamasında "alın teri dökerek çalışan, emeğiyle hak ederek kazandığı maaşıyla ailesini ve evini geçindiren hiç bir insanın ekmeğiyle oynanmayacak, işten çıkartılmayacak, Türk halkı huzurunda namus sözü veriyorum." demişti.

Ne olacak peki Kemal Bey'in halka verdiği namus sözü.

Hayatta iki kötülükten uzak durun.

Bir insanların ekmeği ile oynamayın

İki namuslarıyla…

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI