Huzur ve güven kokan kent: Adana - Şahin Çoban

10 Nisan 2019 Çarşamba

Temeli Osmanlı İmparatorluğu tarafından atılan ‘Türk Polis Teşkilatı’, kuruluşunun 174. yılını kutluyor.

Dile kolay, tam 174 yıl…

Bugün dünya üzerinde 174 yıllık geçmişi olmayan onlarca ülkenin olduğunu göz önüne aldığımızda Türk Polis Teşkilatı’nın 174 yıllık köklü bir geçmişe sahip olması çok önemli ve de değerli.

Huzur ve güvenin sağlanması, insanların yaşamaktan mutluluk duyduğu bir ortamda yaşaması noktasında en önemli görev ve sorumluluk polise düşüyor.

Bugün Adana’ya baktığımızda ortaya çıkan tablo, gelecek açısından da umut veriyor.

Başta terörle mücadele olmak üzere kaçakçılık ve organize suçlar, asayiş, narkotik ve siber suçlarla mücadelede oldukça önemli bir başarı ortaya konuluyor olması da bunun en somut göstergesi.

Bugün zehir tacirleri, satacak uyuşturucu bulamayıp, bunun yerine reçeteli ilaçları uyuşturucu diye satmaya çalışıyorsa bunda polisin önemli bir başarısı var demektir.

Bugün Adana artık terörle anılmıyor, teröristler kentin sokaklarında dahi gezmeye cesaret dahi edemiyorsa bunda alınan güvenlik önlemleri ve yapılan birbirinden başarılı operasyonların da önemli bir katkısı var.

Kanlı terör örgütü ‘FETÖ/PDY’ ile hayatın her alanında mücadele ediyor ve mesafe kat edilerek, örgüte darbe üstüne darbe vurulup, kentte bitirilme noktasına geliniyorsa bunda yürütülen kararlı mücadelenin önemli bir etkisi var.

Faili meçhul cinayetler ardı ardına çözülüp, hırsızlıkların önüne geçilip, kapkaç ve yankesicilik gibi olayların yanı sıra gasp, oto hırsızlık, dolandırıcılık ve bireysel silahlanma gibi olayların önüne geçiliyor ve Adana artık bir ‘Teksas’ gibi anılmıyorsa bunda polisin halkla bütünleşmesi, suç ve suçlularla karlı mücadelesinin de etkisi var.

Bilim ve teknoloji çağının hızla geliştiği günümüzde artık sanal suçlar da takibe alınıp, geleceğin güvencesi olan çocuklarımız, suç ve suçlulardan korunuyor; suçlular hak ettiği cezayı alıyorsa polisin çağ atlayan, bilim ve teknolojiye ayak uyduran, kendisini geliştirip yenileyen yapısının da bir katkısı var.

Kısacası Adana’da huzur var, güven var, mutluluk ve güzellikler var.

Geçtiğimiz günlerde yapılan, aynı zamanda da Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olan; ‘Portakal Çiçeği Karnavalı’na 1.5 milyona yakın insanın katılmasına rağmen, herhangi bir olayın yaşanmaması da bu kentin ne kadar huzurlu ve güvenli olduğunun da bir göstergesi değil mi?

İşte bize böylesine huzurlu ve güvenli bir kentte yaşama fırsatı sunan başta Adana Valisi Mahmut Demirtaş olmak üzere Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş olmak üzere başarıda emeği geçen herkesi tek tek kutluyorum.

Bu kent hepimizin ve bu kenti sahip çıkmak da yine hepimizin görevi.

Türk Polis Teşkilatı’nın 174. kuruluş yıldönümünü kutlarken, görevlerini yaparken şehit düşen bu vatanın kahraman evlatlarına da bir kez daha rahmet diliyorum.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI