Baktığın Benim, Gördüğün Sensin.! - SERAP ERBAY

18 Mart 2019 Pazartesi

Kişisel tutumlar ve yatkınlıklar davranışı Şekillendirir.

İçimizde  taşıdığımız dinamikler önemlidir. Bizler sadece sosyal rüzgarların estiği yöne eğilen pasif otlar değiliz. İçsel tutumlarımız davranışlarımızı etkiler. Politik görüş ve tutumlarımız oy verme davranışımızı etkiler. Sigara içmek ile ilgili tutumlarımız bizi sigara içmeye yönlendiren çevre baskısına ne derece boyun eğeceğimizi  etkiler. Yoksullar hakkındaki tutumlarımız onlara yardım etme isteğimizi etkiler. ( Aynı zamanda, davranışlarımız da  tutumlarımızı şekillendirir, örneğin kendimizi adadığımız ve ya uğrunda acı çektiğimiz şeylere daha güçlü biçimde inanırız. )

Kişilik özelliklerimiz de davranışlarımızı etkiler. Aynı durumda kalan farklı insanlar, farklı tepkiler verebilirler. Yıllarca siyasi nedenlerle hapis yatmış biri öfke içinde intikam arayışına girebilir. Bir başkası, Güney Afrikalı Nelson Mandela gibi önceki düşmanlarıyla uzlaşma ve birlik olma arayışında olabilir. Tutumlar ve kişilik de davranışı etkiler.

Sosyal davranışın kökleri biyolojidedir. Yirmi birinci yüzyıl sosyal psikolojisi, davranışlarımızın biyolojik kökenleri hakkında bizlere giderek daha çok içgörü kazandırmaktadır. Birçok sosyal davranışımız biyolojik derinliğimizi yansıtmaktadır. Psikolojiden biraz anlayan herkes, hem doğanın hem de yetiştirilme biçimimizin kim olduğumuzu belirlediğini biliyordur.

Dikdörtgenin alanını belirleyenin  hem eni hem boyu olması gibi, biyoloji ve deneyim bizi birlikte yaratır. Farklı bilimler farklı bakış açıları sunar. Sosyal psikoloji tamamen yaşamla sizin yaşamınızla ilgilidir. Sizin yaşamınız, sizin inançlarınız, sizin tutumlarınız, sizin ilişkileriniz...

Mevlana'nın çok sevdiğim bir sözü  ile yazımı bitireceğim. Baktığın kişi benimdir ancak gördüğün kişi sensindir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI