Beklentiler Algıyı Etkiler - SERAP ERBAY

4 Mart 2019 Pazartesi

Şimdi size yerel seçimlerde Zeydan Karalar mı yoksa Hüseyin Sözlü mü kazanacak diye sorulur ise siz, muhtemelen kazanmasını beklediğiniz adayın kazanacağını söylersiniz.

Kültürel beklentiler algıyı, hatırlamayı ve aktarmayı etkiler.

Bazen inanmak görmektir.

Araştırma

1947 yılında dedikodu aktarımı hakkında yapılan bir deneyde, Gordon Allport ve LeoPostman insanlara beyaz bir adamın elinde bir ustura tuttuğu bir fotoğraf gösterip bu resim hakkında ikinci bir şahsa bir şeyler anlattırdılar. İkinci şahıs, üçüncü bir şahsa, üçüncü bir şahıs da bir başkasına şeklinde bir döngüyle bu olayı sürdürdüler. 6 anlatımdan sonra ustura, genellikle beyaz adamın elinden siyah adamın eline geçmiş oluyordu.

Kuşkusuzluk kesinliğin bir ölçüsü değildir. Kazanacağından kuşku duymadığınız bir aday seçimleri kaybedebilir. Gerçek diye bir şey yoktur sadece birinin algısı vardır. Bizler dedikodu yaparken dahi olayın içine mutlaka kendimizden ve hayata olan bakış açımızdan bir şeyler ekleriz hemde bunun farkına bile varamayabiliriz. Yerel seçimlere bu kadar az zaman kalmışken hepimiz desteklediğimiz adayın kazanacağını düşünebiliriz. Ancak, sonuç böyle olmayabilir. Hüseyin Sözlü mü yoksa Zeydan Karalar mı kazanacak şahsi fikrim emin değilim çünkü her algının kendine hizmet ettiğini biliyorum. İkisi de güçlü adaylar...

Şehrimizde şu ana kadar hizmet olarak yapılanların ve yapılmayanların bir listesini çıkardığımda değişimin şart olduğunu düşünenlerdenim tabi bu benim şahsi düşüncemdir. Sizlere tavsiyem şu ana kadar henüz karar vermediyseniz bu yöntemi denemenizdir. Şu ana kadar yaşadığınız şehirde hizmet olarak yapılmış ve yapılmamışların listesini çıkarın hangisi fazla, yapılmışlar mı yoksa yapılmamışlar mı? Oyunuzu bu doğrultuda kullanmayı başarırsanız kendi öz düşüncelerinizi bir tarafa bırakıp Adana için en uygun adayı seçmiş olursunuz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI