Gerçek, Her Zaman En Güçlü Savdır . - SERAP ERBAY

25 Mart 2019 Pazartesi


Eski bir öğreti ya da yeni bir propaganda olup olmadığı fark etmez, bir fikri sorgulamadan kabullenmek ve takip etmek insan aklına malesef halen hakim olan bir zayıflıktır.

Bir insanı ve ya bir toplumu ikna etmenin doğası ne iyi ne de kötüdür. Barındırdığı mesajın anlamı ve içeriği, iyi ya da kötü yargıları ortaya koyar. Kötü olanına "propaganda" diyoruz. İyi olana ise "eğitim" diyoruz. Eğitim daha gerçeklere dayalıdır ve propagandadan daha az zorlayıcıdır. Yine de, çoğunlukla inandığımız zaman ikna etmenin adına "eğitim", inanmadığımız zamansa "propaganda" diyoruz. İkna etme ister eğitim ister propaganda olsun her yerdedir ve kaçınılmazdır. Gerçekten de ikna etme politikanın kalbinde, pazarlamada, flörtte, ebeveynlikte, pazarlıkta ve mahkemelerdeki kararlarda etkilidir. Bu hafta sonu hepimiz yerel seçimler için sandık başına gideceğiz. Bu bizlerin vatandaşlık görevidir. Biliyorum hiçbirimizin Adana'nın tüm sorunlarını derinlemesine analiz edecek kadar vakti yok. Sandık başında çoğunlukla basit, alışagelmiş, genel geçer kuralları kullanarak çevresel yolları seçeriz. Oyumuzu kullanırken arkadaşlar ve bu konudaki uzmanlara güveniriz. Hepimiz böylesi sezgileri kullanarak hızlı kararlar veririz: Eğer konuşmacının telaffuzu iyiyse, çekiciyse, görünüşte iyi nedenleri ve birkaç savı da varsa genellikle kolay olanı seçer ve mesajların içeriğini fazlaca düşünmeden kabul ederiz. Siz bir hastanede hemşireye mi yoksa doktora mı inanırsınız!? "Kanaat, en  nihayetinde zekayla değil, duygularla belirlenir." Tabii ki bir sav hem mantıklı hem de duygusal olabilir. Tutku ve mantığı evlendirebilirsiniz. Yine de, hangisi daha etkilidir, akıl mı duygu mu? Shakespeare haklı mıydı: "Kişinin iradesi, aklın egemenliğindedir." Sözüne karşılık, çoğunlukla insanların duyularına, kalbine ve zayıflıklarına ama nadiren aklına mı hitap etmek gerekir!? Yanıt, dinleyicilere bağlıdır. İyi eğitimli ya da analitik kişiler, mantıklı akılcı çağrılara daha duyarlıdır. Düşünceli, ilgili izleyiciler çoğunlukla merkezi yollardan seyahat ederler; akla uygun savlara daha duyarlıdırlar. İlgisiz izleyiciler daha sıklıkla çevresel yollardan seyahat ederler; ileticiyi beğenmeleri onları daha çok etkiler. Gerçek, her zaman en güçlü savdır.  Adana da akıl mı yoksa duygular mı kazanacak hepbirlikte göreceğiz. Ben bir toplum bilimci olarak aklın kazanmasından yanayım. Oy vermeden önce çok iyi düşünün. Sonuç olarak iş bilenin kılıç kuşananındır. İşi bilen ve Adana halkına gerçekten akılcı çözümler sunan Zeydan Karalar mı ? Yoksa Hüseyin Sözlü mü!? Ben mi? Benim kişisel görüşüm Zeydan Karalar'dan yanadır. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Kararı halk verecek ve sonuç ne olursa olsun Adana için iyi olacak olan kazansın.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI