HAYATIN EN BÜYÜK GİZEMİDİR ÖLÜM - SERAP ERBAY

7 Ocak 2019 Pazartesi


Ve çok yenilgi sonra anlayacaktım en gerçek sevdanın insanla toprak arasında yaşandığını.

Ölüm gibi bir kavuşma başka nasıl ve kiminle yaşanabilirdi ki? Ölüm dışındaki tüm kavuşmalarda belli belirsiz bir ayrılık tadı vardı çünkü.

Baharın hem sevda hem ayrılık tadı taşıması gibi. Her sevinç uzak bir hüznü hatırlatır ya, öyle işte. Biz o hüzünden kurtulduğumuza, onu geçmişte bıraktığımıza seviniriz aslında.

Oysa hiçbir acı bıraktığımız yerde kalmaz; onu yanımızda taşır, yeni baharlara ekleriz. Erken açan filizlere soğuk vurur birden.

 Güneşe güven olmaz çünkü, zamansız doğar bazen ve dolandırır yüreğimizdeki tomurcukları... Yalınayak ve kent yorgunu bir yürekle toprağa bastım bu sabah.

 Etrafta bahar...

Hijyenik Aşklar, Yılmaz Erdoğan kitabında en sevdiğim bölüm. Aşık Veysel, "Benim sadık yarim kara topraktır." der o güzel sesi ile...

Dünya denilen koca mezarlık bir gün hepimizi yutacak. Toprak, nice medeniyeti yutmuş, yok etmiş ve bir battaniye gibi üzerini örtmüştür.

Bernard Shaw, usta yazar şöyle bahseder ölümden; Nasıl olsa altmış yıl sonra hepimiz aynı yaşta olacağız.

Yani altmış yıl sonrasını bir düşünün şuan bu yazıyı okuyan siz ve etrafınızdaki herkes ölmüş olacak. Ölüm, hayatın en büyük gizemi olarak kalacak şimdilik ölüm ile ilgili bildiklerimiz, bilmediklerimize yetmiyor.

Bana göre ölüm ışığın kapatılması gibidir. Işık kapanınca ışığa ne oluyor ise bize de o oluyor. Düşünelim; misal; bir kazada gözümüzün birini kaybettiğimizi düşünelim, o gözü alıp toprağa gömdüğümüzde o göze sorabilir miyiz diğer tarafta ne gördün diye!?

Bilinç yoksa hiç bir şey yoktur her şey bilincimizde bilinç ise beynimizin içindedir.

Nasıl ki doğmadan öncesini hatırlamıyoruz çünkü yoktuk, ölümden sonrası da yoktur.

Tabi bu sadece benim düşüncem, bu dünyada herkes istediği gibi düşünme ve yaşama hakkına sahiptir.

Sevgiyle kalın.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI