Sıfır kadın aday! - SERAP ERBAY

25 Şubat 2019 Pazartesi

Cam Tavan Senduromu

 

2018 yılı verilerine göre Türkiye’nin 

 

İl Sayısı: 81

 

Büyükşehir Belediyesi Sayısı: 30

 

İl Belediyesi Sayısı: 51

 

İlçe Sayısı: 921

 

Büyükşehir İlçe Belediyesi Sayısı: 519

 

İlçe Belediyesi Sayısı: 400

 

Belde Belediyesi Sayısı: 397

 

Mahalle Sayısı: 32033

 

Köy Sayısı: 18336

 

Türkiye, 31 Mart 2019'da yerel seçimler için sandığa gidiyor. 

 

Seçimlere, Ak Parti:24, CHP: 44, MHP:14, İYİ Parti: 5 kadın adayla seçimlere katılıyor. 

 

Türkiye genelinde toplam 87 kadın aday ile seçimlere gidiyoruz. Sadece 87 kadın aday!...

 

Yıl 2019 ve malesef kadınlarımız " Cam Tavan Senduromu" na takıldı yine yine ve yine...

 

Neredeyse sıfır kadın aday ile seçimlere gidiyoruz bunu sorgulamamız gerekmez mi!? Bu konu Sosyolojik bir test konusu olabilir.

 

"Cam Tavan Senduromu"

 

Bilim adamları pirelerin farklı yükseklikte zıplayabildiklerini görür. Birkaçını toplayıp 30 cm yüksekliğindeki bir cam fanusun içine koyarlar. Metal zemin ısıtılır. Sıcaktan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmaya çalışır ama başlarını tavandaki cama çarparak düşer. Zemin de sıcak olduğu için tekrar zıplar, tekrar başlarını cama vururlar. Pireler camın ne olduğunu bilmediklerinden, kendilerini neyin engellediğini anlamakta zorluk çeker. Defalarca kafalarını cama vuran pireler sonunda o zeminde 30 santimden fazla zıplamamayı öğrenir.

 

Artık hepsinin 30 cm zıpladığı görülünce deneyin ikinci aşamasına geçilir ve tavandaki cam kaldırılır. Zemin tekrar ısıtılır. Tüm pireler eşit yükseklikte, 30 cm zıplar! Üzerlerinde cam engeli yoktur, daha yükseğe zıplama imkanları vardır ama buna hiç cesaret edemezler.

 

Kafalarını cama vura vura öğrendikleri bu sınırlayıcı “hayat dersi”ne sadık halde yaşarlar. Pirelerin isterlerse kaçma imkanları vardır ama kaçamazlar. Çünkü engel artık zihinlerindedir. Onları sınırlayan dış engel kalkmıştır ama kafalarındaki iç engel varlığını sürdürmektedir. Bu deney canlıların neyi başaramayacaklarını nasıl öğrendiklerini gösterir. İşte buna“cam tavan sendromu” denir.

 

Bir insanın gelebileceğine inandığı en üst nokta, onun cam tavanıdır. Cam tavanınız hayallerinizin tavan yüksekliğini gösterir.

 

Muharrem İnce'nin yeşerttiği umutlar seçim gecesi söndü, ben kendi adıma seçimlere bu kadar az zaman kaldığı halde etrafımda bir heyecan, coşku, sevinç ve ya umut göremiyorum. Süngüsü düşmüş bir gerilim filmi izler gibi izliyoruz siyasileri...

 

Zaten hayat yeterince sert devlet, vatandaşının yaşam standartlarını artırmakla yükümlüdür. Şuan ki yaşam standartlarınızı sorgulayın.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Vatandaş olarak üzerimize düşen görev, şehri en iyi hangi aday yönetir, geleceğe taşır ve halkın yaşam standartlarını yükseltir buna karar verip sandığa gitmektir.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI