Tutkulu Aşk Bir Çeşit Sarhoşluktur. - SERAP ERBAY

11 Mart 2019 Pazartesi

1971'de bir erkek, eşine bir aşk şiiri yazdı, onu bir şişeye koydu ve Seattle ve Hawaii arasında bir yerden Pasifik Okyanusu'na bıraktı. On yıl sonra bir koşucu onu Guam kumsalında buldu: Bu mektup sana ulaştığında, ben yaşlanmış olsam da aşkımızın bugünkü kadar canlı olacağını biliyorum. Bu mektubun seni bulması bir hafta ya da yıllar sürebilir... Sana hiçbir zaman ulaşmasa da benim kalbimde hep yazılı olacak ve ben, sana aşkımı kanıtlamak için uç yöntemlere başvuracağım. Kocan, Bob.

Bu aşk mektubunun gönderildiği adresteki kadına telefonla ulaşıldı. Mektup ona okunduğunda, kadın birden kahkahalarla gülmeye başladı. Ve mektup okunmaya devam ettikçe kadının kahkahaları daha da çoğaldı. Sonunda, "Biz boşandık" dedi ve telefonu arayanın suratına kapattı. Yani işte genellikle böyle... Zeki beyinler aptalca kararlar verebilir. İnsanlar, kendilerini tatmin etmeyen ilişkilerini, hayali bir kişide bulabilecekleri destek ve ilgiyle kıyaslayarak daha sık boşanmaya başlamışlardır. Tutku, bir döngü içinde düşünmeye neden olur. Bugün birçok ülkede, insanların evlenirken sarhoş durumda olmamasına dair yasalar vardır. Ancak tutkulu aşk da bir çeşit sarhoşluktur. İlişkiler nasıl biter? Genellikle aşk uzun sürmüyor 20. yüzyılda boşanma oranları arttıkça, evliliğin çözülmesinin nedenlerini araştırdılar. Nedenlerden biri, bağlılıktan daha çok duygulara değer veren bireyci kültürdür; diğer nedenler de çiftin yaşı, eğitimi, değerleri ve benzerliklerini kapsar. Araştırmacılar, ayrıca çiftlerin ayrıldıkları ya da ilişkilerini yeniledikleri süreçleri de belirliyorlar. Ve olumlu ve savunmacı olmayan iletişim yollarının sağlıklı ve istikrarlı bir evliliğe işaret ettiğini belirtiyorlar. Her iki eş de ilişkinin denk, yani hakça, olduğunu hissettiği zaman, yani ilişkiye katkıda bulundukları oranda ilişkiden aldıklarını algıladıkları zaman, arkadaşça aşkın sürme olasılığı daha fazladır.  Arkadaşça aşkın bir ödülü kendi mahremini açma olanağıdır; bu, her bir eşin diğerinin kendisini daha da açmasına karşılık vermesiyle yavaşça kazanılan bir durumdur.  Aşk bağımlılığının romantik aşkın gelgitlerinin kahve, alkol ve diğer uyuşturucu bağımlılıklarının örüntüsünü takip ettiğini öğrenince şaşırmayacaklardır. İlk başta uyuşturucu büyük bir keyif ve hatta uçuyor hissi verir. Tekrarlandıkça, karşıt duygular güç kazanır ve tolerans gelişir. Daha önce oldukça uyarıcı olan bir miktar artık heyecan vermez olur. Tutkulu aşkın tersine, arkadaşça aşk ömür boyu sürebilir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI