Adanaspor altyapı ile kurtulur - Serkan Şenyürek

8 Mayıs 2019 Çarşamba

Kısır ve sonuç getirmeyen tartışmalar neredeyse futbolumuzun odak noktasını oluşturuyor.

Örneğin Altyapı yerine hep yabancı sistemini konuşuyoruz.

Yapılan onlarca transfer, harcanan Dolar ve Eurolar ile bir türlü gelmeyen sportif başarı...

İşin daha da kötüsü, altyapı oyuncularından  kalite açısından çok da farkı olmayan yabancılara gösterilen sabır ve tahammülün  genç oyuculara gösterilmemesi Türk futbolunun en büyük sorunudur..

Adanaspor’un geleceği altyapıda ve altyapıdan gelecek futbolcularda olduğunun farkına varmalıyız.

Ancak görünen o ki, bir çok takım kadrosunu kalitesiz, ve sıradan yabancı futbolculardan oluşturuyor. Kimse altyapıya eğilmek istemiyor. Bu oyuncular altyapı oyuncularının bir yerde önünü kesiyor. Bu durum çoğu altyapıdan yetişen futbolcunun kadroda yer almasına bir şekilde engel oluşturuyor. Bu da, çoğu yeteneğin fırsat bulmadan yok olup gitmesine yol açıyor.

Genel sorun göreve gelen teknik adamların uzun vadeli düşünmelerinden daha çok kısa vadeli amaç ve planlar doğrultusunda hareket ederek, genç futbolculara çok fazla yer vermemesi ve sadece yarışmacı takım olmayı hedef seçmeleridir.

Amaç şampiyonluk olunca, hiçbir teknik adam orta ve uzun vadeli planlama içine girmiyor, kısa süreli planlar ve geçici çözümlerle hareket ediyor

Adanaspor başta olmak üzere çoğu altyapıda tesis ve idman yapacak sahanın olmaması oyuncu yetişmesine en büyük engel olarak gözüküyor.

Adanaspor’un tesisi yok, sahası yok, özel idman yapacak sahası yok ama bu imkansızlıklar içerisinde altyapıda hocaların başarılı olduğunu düşünüyorum.

Adanaspor’un geleceği önce tesis ve idman sahası sonra da altyapısıyla kurtulacağına inanıyorum.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI