İstikrar yeniden yakalanmalı - Serkan Şenyürek

6 Mart 2019 Çarşamba2018-2019 sezonu Adanaspor için feda yılı oldu.

Yeni sezon için iyi bir planlama yapılması şart..

Bu konuda Denizlispor örnek alınabilir..

Neden mi?

2017-2018 sezonunda 38 puanla 16.sırada yer alan Denizlispor kümede kalmayı başardı..

Kümede kalan kadroda kimler vardı irdelemek lazım..

Denizlispor’un geçen yıl kadrosunda Asil Kaan, Zeki, Burak Altıparmak, Kerem Can, Cenk Güvenç, Taha Can, Alperen Babacan, Canberk, Lazic, Barış Örücü, Ziya Alkurt, Taşkın, Cihan, Berkan, Veli, İsmail Haktan, Hasan Kılıç, İsmail Aissati, Kappel, Mehmet Akyüz ve Eze gibi isimler vardı.

2018-2019 yılının sezon başına baktığımızda geçen yıldan oynayan direk 9-10 oyuncu bu kadronun içerisinde yer saldı.

Geçen yıl ki kadroya nokta transferler yapıldı.

Kaleci Stackhowıak, savunmaya Abdülkerim ve solbek Gökhan,  orta alana Recep Niyaz ve Deniz Vural, hücum hattına ise Burak Çalık alındı.. Zaten mevcut kadroda direk oynayabilecek Kerem Can, Alperen Babacan, Ziya Alkurt, Mehmet Akyüz, İsmail Aissati, Burak Altıparmak, kaleci Asil Kaan ve Cihan Özkaymak gibi oyuncular vardı. Devre arasında ise bazı oyuncular ile yollar ayrıldı ve sadece Kehinde ile Oğuz Yılmaz transferi yapıldı. İki transfer döneminde toplam 8 oyuncu alındı.

Sonuç mu istikrar kazandı.

Denizlispor ligi forse etti ve bugün lider konumda..

Adanaspor’un da bu sezon mevcut kadrosunda gelecek yılı taşıyabilecek oyuncular var.

Bu sezon kalan 10 maçı iyi değerlendirip, oyunculardan maksimum verip alarak gelecek yılın planlaması yapılabilir.

Örneğin Adanaspor’un mevcut kadrosundan 10-12 oyuncu gelecek yılın çekirdek kadrosunu oluşturabilir.

Bu çekirdek kadronun üzerine özellikle orta alan ve hucüm hattına önemli takviyeler yapıldığı an Adanaspor iyi bir ekip yakalayabilir.

Örneğin Denizlispor’un Aissati, Ziya, Mehmet Akyüz ve Burak Çalık dörtlüsü Adanaspor’un bugün kü kadrosunda olsa bu Adanaspor çok farklı bir takım olur.. İki gol yerse üç gol atar.

Dile getirmek istediğim gelecek yıl Adanaspor’un çekirdek kadrosunu oluşturduğunda 4-5 nokta transfer ile iyi bir ekip olur..

Sonrasında fayda sağlamadığınız mevkideki 1-2 oyuncu yerine faydalı olabilecek oyuncu değişimi ile istikrarlı bir kadro kurulabilir.

Adanaspor bu sezon ne çektiyse istikrarını kaybettiği için problem yaşadı.

Yeni kurulan bir kadro, yeni oluşan kadronun uyum sorunu sıkıntılı bir süreç yaşattı.

Adanaspor’un en büyük özelliği her sezon kadrosunu istikrarlı bir şekilde koruyarak bu ligin iddialı takımı olmuştur.

İlk defa yeni bir takım kurulup istikrardan vazgeçildi.

Üzerine yaşanan sakatlıklar, sezon başında teknik heyetten verim alınamaması ve ülkenin yaşadığı ekonomik krizler ile sürekli Adanaspor maçlarında hakem hataları yapılması bu sezon beklentilere cevap verilememiştir.

İşin özü şu; Adanaspor’un çekirdek kadrosunu koruyup nokta transfere ihtiyacı var.. Çok transfer yerine 4-5 faydalı oyuncu çekirdek kadro ile harmanlandığı zaman tıpkı Denizlispor gibi gelecek sezonu forse edebilecek bir Adanaspor oluşacağına inanıyorum.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI