Böyle Buyurdu Maşuk - Süleyman Anıl Tombak

28 Mayıs 2020 Perşembe


Aşk kelimesi, bir rivayete göre “Aşeka” bitkisinden mülhem bir kavramdır. Aşeka bitkisi de esasında bir sarmaşıktır. Ağacı çepeçevre sararak onu soldurmak suretiyle kurutma derecesine getirebilir. Aşk da sevenin sevdiğinden başkasına ilgi duymaması noktasında bu bitkiyle ilişkilendirilir.
Maşuk, kelime anlamı itibariyle aşk kelimesinin köklerinden türemiştir. Aşk sizi kuşatarak hayatınızın değişmesine sebep olur. Maşuk, aşık tipinin duyduğu hissin sahibidir. Maşuk, edebiyatımızda zaman zaman “Allah”, “Peygamber”, “Sevgili”, “Doğa” veya herhangi bir nesne olabilir. Bilindiği üzere bu kavram daha çok klasik Türk edebiyatı şairlerince sıklıkla kullanılmıştır.

Maşuk ekseriyetle naz makamındadır. Onun misyonu eziyet etmektir. Tabii aşık da halinden memnundur. Zira aşık, naz çektikçe aşk mektebinde rütbe atlayan bir askerdir. Aşık için maşuk; boyu itibariyle servi ağacına, bakışları itibariyle de sümbül çiçeğine benzetilir. O bakışlar ise son derece tehlikelidir. Maşukların her kirpiği bir oka benzetilir. Maşuk, aşıkla göz göze geldiğinde o okların her biri öldürücü bir alete dönüşür. O bakışların muhattabı olan aşık, okların isabeti neticesinde sinesinden yaralanır.  Ancak düşünülenin aksine bu yaralanma aşık için bahtiyarlık vesilesidir.

Cihan padişahları bile savaş meydanlarını titreten bir aslanken bu aşkın esiri olabilirler. “Avnî” mahlasını kullanan Fatih Sultan Mehmet de aşkın esiri şahsiyetlerdendir. “Bütün dünyanın tacını ve tahtını bana verseler bile ben senin sokağını terk etmem” diyen şair, savaşta düşmanlara korku salan görünüşünün yanında aşk yoğunluğa sahip nahif bir profil çizmektedir. Onun torunu olup “Selîmî” mahlasını kullanan Yavuz Sultan Selim’de de aşk farklı kelimelerle vücut bulmuştur. Kendisi de düştüğü durumu son derece latif bir şekilde ifade eder: “Aslanlar benim kahır pençemden tir tir tirerken felek, beni gözleri âhû olan bir güzele meftun etti.” Osmanlı’nın en ihtişamlı padişahlarını bile dize getiren bu kavram sizlere neler yapar hiç düşündünüz mü?

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI