Felsefeyle iştigal ediyorum… - UTKU SAĞILIR

20 Aralık 2018 Perşembe

Bir köşe yazısıyla kendin de dahil kaç kişiye yaşama sevinci verebilir, kaç insanın hayatını olumlu yönde değiştirebilir, kaç özgürlüğün daha budanmasını önleyebilirsin?

Şampuanın, çocuk bezinin, sucuğun fiyatını aşağıya çekebilir misin bir köşe yazısıyla?

Bildiklerinin ve düşündüklerinin çok azını enjekte edebildiğin bir köşe yazısıyla insanlara okumayı sevdirebilir misin?

Mars’ın yörüngesine 5, yüzeyine de 3 araç gönderebilen bir topluma evrilmesini sağlayabilir misin aynı dili konuştuğun soydaşlarının?

Kalemini satmadan yazmaya, seni hiç bir zaman takdir etmeyecek, hatta toplum yararına doğruları yazdığın için “enayi, anarşist,  vatan haini” gibi sıfatları sana acımadan yakıştıracak insanlar için kalemini oynatmaya kaç yıl devam edebilirsin?

“Söz ola kestire başı, söz ola kestire savaşı.”

O yüzden dikkat edeceksin ne yazdığına, tıpkı ağzından çıkan sözlere çok dikkat etmen gerektiği gibi.
Peki doğru bildiklerini gözardı ederek, gözünün önündeki sorunları görmezden gelerek yazmayı sürdürebilir misin?

Yeryüzünden zulmü silebilir misin bir köşe yazısıyla? Yoksulluktan, hastalıklardan, savaşlardan ötürü ölen çocukların varlığını ortadan kaldırabilir misin “güçlü” paragraflarla? En azından azaltabilir misin sayılarını cümlelerinle?

Yalan-yanlış köşe yazılarıyla insanları yanıltmayı meslek edinmiş kişiliklerin mantalitesini bir köşe yazısıyla değiştirebilir misin?

Tarihin tekerrürden ibaret olduğunu, çağdaşlaşan insanlığın, birbirini öldürmek için daha modern silahlar icat etmekten vazgeçmediğini kaç insana anlatabilirsin bir köşe yazısıyla?

İnsanların rant uğruna vahşi yaratıklara dönüştüğüne değindiğin bir köşe yazısıyla kaç kişiyi etkileyebilirsin?

Güç eline geçtiğinde dürüst kalana “enayi, salak”  denilen bir toplumun yapısını değiştirebilir misin bir sayfa yazıyla?

Kaç fizolof, kaç büyük edebiyatçı geldi geçti yeryüzünden. İnsanın içindeki hırsı, kötülüğü, şeytanı yok edemediler. Bundan sonra gelenlerin başarması da mümkün görünmüyor.

Yine de gerçeği arama, yeni düşünce şekilleri bulma, farklı felsefelerle insanlığı etkileme, doğruya-güzele yönlendirme çabası sürecek.

Yıllar önce gazetecilik yaparken bir arabanın tekerine yaslanmış şarap içen bir adama rastlamıştım. Üstü başı kir-pas içindeki adama ne iş yaptığını sormuştum? Adam da “Felsefeyle iştigal ediyorum” demişti…

Kimbilir, felsefeyle iştigal edeceğimiz günler yakındır belki de!

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI