ALİ BABA ÇİFTLİĞİ ALİ ACEMBEKİROĞLU - Yalçın Öcal

24 Temmuz 2019 Çarşamba

Genç emeklilerimizden Benim de müzikten Keman sanatçısı arkadaşım, Ceyhan TOROS HOLDİNG eski protokol müdürü: SERDAR BİLGETEKİN geçen hafta beni telefonla arayarak, Adana’da bir “ALİ BABA ÇİFTLİĞİ VAR. BİLİYORMUSUN?” Demez mi?
Ben şaşırdım kaldım, zira çiftliğin hacmini, hayvan sayısını, büyüklüğünü, meyve bahçelerini, çalışanlarını anlatınca iyice kendimden geçtim ve çiftliğin sahibini sordum; ALİ ACEMBEKİROĞLU olduğunu söyledi. 
Ben iyice afalladım. Zira ALİ ACEMBEKİR OĞLU’ nu, ÇUKOBİRLİK’ Kurumlarında,  iplik fabrikasının müdürlüğünü yaptığı yıllardan ve PAKTAŞ fabrikalarından tanıyordum. Yıllardan beride görüşmüyorduk. Ama seçimlerden önce, Sayın ACEMBEKİROĞLU SARIÇAM Belediye başkan adayı oldu ve bunu da duymuştum.
Ali Acembekiroğlu, aslen Kahraman Maraş’ ın ANDIRIN ilçesi doğumlu ama Adana yaşamlı bir sosyolog. Fakat sosyologluğu hiç yapmak kısmet olmamıştı.
 Birde bunca kariyerine rağmen, “KÖY DAMARI” tutunca ve hayvan özlemiyle yoğrulunca bir insan; Adana PTT evlerindeki Benzin istasyonunu satar ve Hükümet teşvikleri ve de aldığı kredilerle gelir Kozan yolunda böylesine bir cennet muhabbetinin içine dalar mı? Dalar.
Cuma günü gittiğimiz bu güzel köy güzergâhında sanki Adana’nın düz ovasında değil de, İstanbul’un Polonez köyüne, Şile’ye gider gibiydik. Çiftliğin kapısına vardığımız zaman, bir görevli çiftliğin özel sterilize edilmiş arabasıyla bizi karşıladı ve bizim otomobilimizi dışarıda bırakıp, ayaklarımıza özel yapılmış “Galoşları” giydirerek, aldı arabaya ve düştük çiftliğin yollarına…
Bize önce hayvanların ve Nektarin bahçelerinin bulunduğu bölümleri gezdirerek, sonradan büyük baş hayvanlarının özel bölümlerine daha sonra, Keçilerin yaşadığı ayrı yerlere götürdü ve tüm tesisi gezdirdi… 
Daha sonra, çalışan işçilerin barındıkları lojmanları, sosyal tesisleri, süt elde edilen bölümleri ve tüm detayları gezdikten sonra, ALİ ACEMBEKİROĞLU’ nun bizi beklediği gölletin üzerine yapılmış özel bir “ŞADIRVANA” da soluklandık.
Ali Bey ile yılların hasretini giderdikten sonra, bizlere yeni başladıkları “MARAŞ DONDURMASI” departmanından bahsetti. Aman Allah’ım çok özel ve nefis bir dondurmaydı yediğimiz. Galiba abonesi ve müptelası olacağız bu dondurmanın. Maraş Dondurmasından da üstün bir damak tadı.
Bu çok güzel bir yatırımdı. Ali Acembekiroğlu büyük fedakârlıklarla meydana getirmişti bu büyük tesisi. Ama yanında Türkiye petrollerinin üst düzey yöneticilerinden Damadı: YUNUS ÇIRACI’ da vardı tabii bu savaşı verirken.
Arkadaşım SERDAR BİLGETEKİN anlatıyor ve şehirde, yıllardır satış yapan özel süt arabaları ve “ALİ BABANIN ÇİFTLİĞİ” müziğiyle Mahalle ve siteleri dolaşan özel donanımlı araçlar varmış meğer. Ben neden görmedim, neden rastlamadım diye hayıflandım.
Üstelik yeni başladıkları “MARAŞ DONDURMASI” ile de büyük bir sükse yapmışlar güney bölgemizde. Bende eşimi aldım ve bir gün sonra, Kozan yolunda ki, Buruk mezarlığına varmadan 100-150 metre mesafedeki; SÜT, PEYNİR, kaymak ve Maraş dondurması satılan; “ALİ BABANIN ÇİFTLİĞİ” Satış merkezlerine gittim.
 Harika donanımlı bir büyük satış yerinden, evimize gerekli olanları aldık ve döndük evimize. Ama Kenan Evren Bulvarında ki, Kapalı semt pazarı civarındaki; ALİ BABA MAMULLERİ SATIŞ MERKEZİNİ DE öğrenmiş olduk bu vesileyle…
Neden dedim, neden bu büyük tesis ve Adananın bu müthiş kazanımı ve bu kadar büyük bir işletme,  nedendir bu kadar gizli olarak devam ediyor? 
Hâlbuki dönüşte yolda SERDAR BİLGETEKİN ile konuşmamızda ki gibi, bu güzel çiftlik için biraz duyuru ve reklam bütçesi de oluşturulmalıdır. Zira bu işletme bunu hak etmiştir artık.
Gördüğüm kadarıyla, bu büyük çiftlik artık sahipleri ALİ ACEMBEKİROĞLU ve Damadı; YUNUS ÇIRACI’ nın isimlerini aşmış ve öne çıkan: “ALİ BABANIN ÇİFTLİĞİ” ile Kurumsallaşmıştır.
Bir ADANALI KURUM Olarak yalnız Adana’nın merkezinde değil, tüm güney bölgelerimizde tanınan ve satış yapabilen bir firma ve kurum olması güzel bir gündem oluşturacaktır…
Neden böylesine büyük bir işletmenin, bir ticaret veya satış müdürü yok? Neden bir Reklam ve pazarlama departmanı yok? Artık kurumsallaşmış olması gerekmez mi? Bu tesis ve bu büyük yatırımın.
Sayın ALİ ACEMBEKİROĞLU, Adana’ya ve Adanalıya böyle bir işletmeyi kazandırdığınız için Kentimiz size şükran borçludur. Sizleri, bu yüreğiniz ve vizyonunuz için, damadınız; YUNUS ÇIRACI ile birlikte kutluyoruz.
Ve ADANAMDA böyle bir işletme, tesis ve kurum olduğunu bir telefonuyla haber vererek, bana büyük bir mutluluk ve Kentlilik yaşattığı için, değerli arkadaşım SERDAR BİLGETEKİN’ e de teşekkür ediyorum…


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI