KINALI ELLER - Yalçın Öcal

11 Temmuz 2019 Perşembe

   NECLA ALTINTAŞ- HÜSNİYE GÜL

Değerli Adana meslek sahibi Adanalı kadınlarımız, sizleri kutluyorum. Neden; Belli bir mesai ile işinizin dışında kalan zamanlarınızda bunca hanımı bir araya toplayan Sayın NECLA ALTINTAŞ ve HÜSNİYE GÜL dostlarımızı kutlamamak elde mi?
İşte bu güzel yazıyı okuyunuz, bizim duymakta geciktiğimiz ne işler yapıyorlar bu fedakar Adanalılarımız. Zaman ve para mefhumu düşünmeden, hatta ceplerinden harcayarak ne kadar güzelliklere imza atmışlar bile.
Bizlerde kendilerini tebrik ediyor, bu “KINALI ELLER” Lobisinin dahada güçlenmesini diliyoruz.

  KINALI ELLER
Kınalı Eller Kadın Hareketi 2015’te başladı. Üniversite mezunu değişik meslek gurubundan ( Ziraat mühendisi, avukat, doktor, öğretmen, gastronom, biyolog, malimüşavir,muhasebeci,grafiker,bankacı)    14 kadının bir araya gelerek, “ne yapabilirizi düşünmeye başladılar.”
Meslek sahibi bu kadınlar kendileri gibi okuma şansına sahip olamamış kırsalda ki kadınları çıkış noktası olarak aldı. Kırsalda ki kadınlarımız üretimin her alanında (tarımda , tarlada ,hayvancılık alanında,..gb) olmalarına rağmen yaptıkları işin tanımı yoktu. Emekleri yok sayılıyordu. 2015 yılından beri ne yapabiliriz sorusuna cevap olarak bu sosyal sorumluluk projesi doğdu. Kınalı Eller Kadın Hareketi, kırsalda ki kadınlarımızın refah düzeyini arttırıp üretimde söz sahibi olmalarını, kayıp emek güçlerinin bilincine varmasını sağlayan, gönüllülük esasına dayalı sivil toplum örgütüdür.

Amacımız; toplumsal ve kültürel mirasımızla ilgili duyarlılığın arttırılmasını ve yerleşmesini sağlamaktır. Kınalı Eller Kadın Hareketi, sorunların değil çözümün bir parçası olarak, toplumun kalkınmasına katkıda bulunmaktır.
Hedefimiz;
Kadınlarımızın kooperatifçilik çatısı altında, gelir elde etmelerini sağlamak.
Değerlerimiz;
1-Emeğe saygı,
2-Dürüstlük, güvenilirlik,
3-Çevre bilinci, doğaya dost,
4-Sağlıklı beslenme için doğal üretim,
 5-Üreten ve kamu yararını gözeten anlayış.
Seçeceğimiz proje alanının özellikleri; köy ekonomisinin tarım, hayvancılık, el emeği, dokuma ,el sanatları ,turizm, yöresel tatlar olanağı az işsiz kadın nüfusunun yoğun,  ekonomik gelir düzeyinin düşük olduğu yerler.
Kınalı Eller Kadın Hareketinin ilk durağı Salmanbeyli köyünü belirledik. Salmanbeyli köyü 1920’lerde MADAMA’nın çiftliğinde çalışan işçilerin kurmuş olduğu bir Köydür.
Bu köyü seçmemizin nedenleri şöyle; işsiz kadın nüfusunun yoğun olması, işsizlik nedeni ile genç nüfusun hızla şehre doğru kayması, civar köylerin işlenebilir tarım arazilerinin 8000 ile 12500 dekar arasında değişmekle beraber, hepsi o Köylüler tarafından işlenmektedir. Salmanbeyli’nin işlenebilir tarım arazisi 6000 dekar olmasına rağmen sadece %10 nu köylüye ait. Bu da köyde ciddi boyutta işsizliğe neden olmaktadır.

   ÜMİT KOÇAK
 KOÇAK TEKNİK KLİMA UZMANI

Adana’mızın genç iş adamlarından ÜMİT KOÇAK şu sıralar çok yoğun. Neden mi? Zira “KOÇAK TEKNİK” Firması ve elemanlarıyla, sürekli gösterilen adreslerdeki, arızalanmış veya yeni takılacak Klimaları monte ederek zamanla yarışıyorlar.
ÜMİT KOÇAK, genç, çalışkan ve ekibini iş alanında yönlendirmesiyle ünlü bir işverenimiz.
Zaten kendiside boş durmuyor ve sürekli gelen telefonlara cevap verip, hiçbir müşterisini sıcaklarla muhatap etmiyor.
Uygun, hızlı ve kaliteli hizmet alanında; Klima sistemleri, Merkezi klima, salon tipi klimalar, split klima, Kalorifer kazan sistemleri, elektrik arıza ve onarım ve montajları yapabilen firmasındaki her bir eleman tabii ki işinin uzmanı gençler.
Bizde Adana’mızın sıcaklarını, en azından evlerde ve iş yerlerinde yok etmeye çalışan bu ekibimize ve ÜMİT KOÇAK’ a başarılar diliyoruz…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI