MESUT DİKEL/ SEDEF OYTU NAHT SANATI - Yalçın Öcal

6 Şubat 2020 Perşembe

MESUT DİKEL Hocamız 1966 Mersin/ Erdemli doğumlu. 1990 Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel sanatlar bölümü, Prof.Dr. MEHMET ZEKİ KUŞOĞLU Grafik Atölyesi mezunudur.
M.E.B.’ de Görsel sanatlar öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev aldı. Adansa Altın Oran düşünce ve sanat derneği üyesidir. 

Resim- İllüstrasyon- Airbrush- Grafik- Fotoğraf- Hüsn-i Hat, Tezhip, Ebru- Minyatür- kaligrafi, Maden Kesme, Sedef oygu,  Naht Sanatı, Kaatı sanatı, Ağaç oymacılık gibi çok farklı alanlarda Profesyonel sanat eserleri üretmiştir. Son dönemlerde çalışmalarını Hüsn-i Hat ve Sedef – Metal Naht oygu sanatları ve eğitim alanlarında yoğunlaştırdı.

Eserleri başta Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Bakanlıklar, Belediyeler, Valilikler, Birleşik arap emirliği, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Katar’ da müze, Resmi özel kuruluşlar ve Şahıs koleksiyonlarında bulunmaktadır.
Birçok yarışmalardan, çeşitli resmi ve özel kurumlardan aldığı ödülleri saymakla bitmez. 1997 yılında Sabancı vakfı tarafından yılın en başarılı öğretmeni seçilmiştir. Birçok Kişisel ve karma sergi açmış ve konferanslar vermiştir.
2006 yılında Hattat Davut Bektaş’ tan mektuplaşma usulü ile sülüs-Nesih, Hüsn_i Hat sanatına başlamış ve meşk etmiştir.
2011 yılında Hattat Mahmut Şahin’den Talik-Nestalik Hüsn-i Hat icazeti almıştır. Ülkemizde Hocasının dışında, Sedef- Metal-Ahşap oygu Naht Sanatlarını icra eden icazetli tek sanatçı konumundadır.

UNESCO- Klasik Sanatlar Merkezi M.E.B. İşbirliği  Çerçevesinde dört yıldır İstanbul ve Ankara’da Klasik sanatlar eğitimi vermektedir.
Evli ve bir kız evlat sahibidir. Çalışmalarını kendine ait sanat atölyesinde sürdürmektedir.
Böylesine bir usta gelmiş Adana ya ve ALTIN ORAN SANAT GALERİSİNDE açmış sergiyi. İnanın, böylesine sanatsal olaylarda zevkiniz ve merakınız varsa hiç kaçırmayın bu sergiyi.

Bir daha bilmem kaç sene sonra Böyle bir kültür hazinesi Adana da olur bilemeyiz.  MESUT DİKEL’i tebrik ediyoruz ve bir güneyli olmasından dolayı da çok mutluyuz.
24 ŞUBAT Tarihine kadar ALTIN ORANDA kalacak olan bu sergiyi mutlaka gidip görmelisiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.