OYA KATIRCI - Yalçın Öcal

15 Ekim 2019 Salı

 ADANA BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ KÜLTÜR DAİRE BAŞKANI

Ben diyorum ya, “TAŞLAR YAVAŞ YAVAŞ YERİNE OTURUYOR.” Gerçektende o kadar güzel ve değerli insanlar ve uzmanlar geliyor ki Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanlıklarına, Adanalı olarak hayran olmamak ve saygı duymamak elde değil. 

Zira Adana’ yı çevreleyen kentlere bakıyorsunuz; KAYSERİ- GAZİANTEP- MERSİN gibi… Her biri kültür yapıları olarak kentimizi fersah fersah geçmişlerdir.
 Hâlbuki Adana, Türkiye’nin büyük bir metropolüdür. Bu gün ne TRT kalmış Adana’da,  ne başka bölümler. Parça parça koparılmış bu kentten yıllar içerisinde. Hiçbir görevlimizde buna bir ses çıkarmamıştır… Sanatın ve sanatçının, edebiyatın ve edebiyatçının menbaı olan bu Kentimize yazık değil mi?
TRT Radyolarını dinlediğiniz zaman, anonslarında: Ankara- İstanbul- İzmir- Diyarbakır- Ve… Radyoları gibi anonslarda, bir ADANA RADYOSU Anonsu yapamamaktadırlar!
Ben şahsen utanıyorum Adana’mızın bu durumda olmasından.  Geçmişten birileri, acaba hicap duymuyorlar mı?
                                                                         
OYA KATIRCI

Adana Büyük Şehir Belediyesi KÜLTÜR DAİRE BAŞKANLIĞINA atandı ve nihayet oraya da bir düzen gelecektir bu değerli Hocamızla…
Çünkü Sayın OYA KATIRCI’ nın ömrü Üniversitede öğretim üyesi olarak, hep bilim ve öğretim içinde geçmiştir.
Bu insanların beyni hep insanoğluna hizmet için vardır. Mal-mülk imajı yoktur bu beyinlerde. İnanıyorum ki kendisine bağlı; KONSERVATUARDA bir hayli iyileştirme yapacak ve MUADELETİ Olan bir kurum haline getireceklerdir o kurumu.
 Yoksa tek bir hocayla Konservatuarın olmayacağını tabi ki Oya Hanımda biliyor efendim. İnanın özlüyoruz öylesine derli-düzenli bir Konservatuarı.
Ben, doğduğumdan beri, büyük şehir belediyesi Tiyatro salonlarında konserlere giderim. Hala bir Konser salonumuzun olmaması bizleri rencide etmiyor mu? Oysa komşu kentimiz Mersin’de en az dört- beş konser salonu var. Bu bizi utandırmadı mı bu güne kadar?
 Konservatuarda ki saz ve ses sanatçılarımızın düzenli ve kadrolu bir şekilde; Yarınlarını düşünmeden provalarını ve konserlerini yapabilmelerini iyi ve düzenli bir mekânda sağlamak ve onları hüzünlü değil, huzurlu bir yuvada çalıştırtmak kötümü olur?
Adana’mızın konuşma diksiyonu belli; Sesli harfleri hep ezeriz, çocuklarımızın sesli harfleri için mutlaka bir diksiyon hocası gerekli olmaktadır. Gerçi her ne kadar önceki yıllara göre bu gün çok daha iyi olan diksiyonlarını daha iyileştirmekte fayda var.
Efendim nerede o konservatuara bir Müdür? Yıllardan beridir bir konservatuar müdürümüz yoktur. Kadro yok diyorlar. Mevcut kadroda hiç mi müdürlük yapacak yönetici adayı yok?
Korolarımızın veya solistlerimizin icra ettikleri Klasik ekoldeki şarkılar için bir edebiyat hocası gerekmez mi Konservatuarımıza?
 Solistlerimiz veya Koro arkadaşlarımız şarkılarda geçen eski deyimleri, bilimsel bir dilde izah edecek hocaları olmasın mı?
CEVDET CÖMERTPAY, koro şefi ve Repertuar hocası olarak elbette çok iyi bir değerimiz. Onu ve pozisyonunu koruyarak bütün bu işleri yapamazmıyız?
Hangi birini sayayım? Bütün bunları düşünebilmek için, Mutlaka OYA KATIRCI’ hocamızın mı olması gerekiyor?
Ben, OYA KATIRCI Hocamıza; Kültür daire başkanlığında büyük işler başaracağına inanıyorum. Allah yar ve yardımcısı olsun diyorum.  Her zaman yanında olduğumuzu iletiyorum…


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.